Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YAZGAN: BİRCAN AKYILDIZ, KOLTUĞA SARILIYOR

28.04.2010 16:28
Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, görev yaptığı kurumda yönetim kurulu üyesi olan Bircan Akyıldız’ın, bu koltuğu bırakmamak için yasaları görmezden geldiğini söyledi.

Memur-Sen Genel Mali Sekreteri ve Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, görev yaptığı kurumda yönetim kurulu üyesi olan Bircan Akyıldız’ın, bu koltuğu bırakmamak için yasaları görmezden geldiğini söyledi. Yazgan ayrıca, Akyıldız’ın yönetim kurulu üyesi seçildiği SGK Genel Kurulu hakkında da yürütmeyi durdurma kararı alındığını bildirdi.

 

Konuyla ilgili olarak Memur-Sen Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Yazgan, Bircan Akyıldız’ın kadrosunu SGK’ya taşıyarak sendikalı olma hak ve selahiyetini kaybettiğine yönelik açıklamada bulunduklarını belirterek, konu hakkında Devlet Personel Başkanlığı ve  Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na başvuruda bulunduklarını hatırlattı.

Başvuruları üzerine Devlet Personel Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı uzmanlarından oluşan bir komisyonun bir araya gelerek konuyu ele aldığını  söyleyen Yusuf Yazgan, sonuç yazısının Devlet Personel Başkanlığı tarafından kaleme alındığını söyledi. Raporda Akyıldız’ın hem yönetim kurulu üyeliği, hem sendikacılık yapamayacağını vurgulandığını dile getiren Yazgan, “Devlet Personel Başkanlığı, bu çelişkilerden kurtulması, kişisel ikbaliyle sendikacılığı arasındaki tercihini kişisel ikbalinden yana kullanan Bircan Akyıldız’a, tercihini gözden geçirmesi fırsatı anlamına gelen iki seçenek sunmuş ve 6 Mayıs 2010 tarihine kadar süre vermiştir. Devlet Personel Başkanlığı, Akyıldızın bu tercihi fiilen yaptığını ve 4 aydır SGK yönetim kurulu üyeliği üzerinden maaş aldığını bilmesine rağmen hangi mevzuat hükmüne dayalı olarak yeni bir tercih imkanı sunmuştur, bunu bilemiyoruz. Bu çelişkinin de Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanması gerekir. Devlet Personel Başkanlığı, Bircan Akyıldız için zamanı geri almıştır” şeklinde konuştu.

 

Devlet Personel Başkanlığı’nın, yazısında; yönetim kurulu üyeliğini birinci görev olarak yapan, daha doğrusu Bircan Akyıldız’ın fiili durumuyla ilgili olarak;

“Bir personelin aynı anda iki kadroyla, iki pozisyon ile ya da bir kadro ve bir pozisyonla ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Sendika üyesi olduğu halde yönetim kurulu üyeliğine atanan bir kişinin, sendika üyeliğinin ve sendika üyeliğine bağlı olarak sendika ve konfederasyon organlarındaki görevlerinin düşmesi gerekmektedir. Kadrosunun bulunduğu hizmet kolundan farklı bir hizmet kolu kapsamına giren bir kurumdaki bir kadroya atanan kişinin, 4688 sayılı kanunun 16 ncı maddesi uyarınca sendika üyeliğinin ve sendika üyeliğine bağlı olarak sendika ve konfederasyon organlarındaki görevlerinin düşmesi gerekmektedir”

tespitlerine yer verdiğin ifade eden Yazgan, şunları kaydetti: “Kısaca, Devlet Personel Başkanlığı; ‘hem SGK Yönetim Kurulu üyesi hem de sendika ve konfederasyon genel başkanlığı yapamazsın. Aynı anda MKE’nin ve SGK’nın personeli olamazsın. SGK’dan yönetim kurulu üyesi maaşı alırken ayrıca sendikadan ve konfederasyondan ücret ya da maaş almamalısın’ diyor.

AKYILDIZ’IN SEÇİLDİĞİ GENEL KURUL İÇİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Yusuf Yazgan basın toplantısında, SGK’nın 2. Olağan Genel Kurulu’nda yönetim kurulu üyeliğine seçilen Bircan Akyıldız’ın seçilmesiyle ilgili olarak da Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındığını kaydetti. Memur-Sen’in başvurusu üzerine böyle bir kararın alındığını dile getiren Yazgan, karar gerekçesinde, temsilde eşitsizlik yapılmasının esas alındığını dile getirdi. Alınan kararın idareye (Çalışma Bakanlığı ile SGK’ya) tebliğinden itibaren 30 gün içinde Bircan Akyıldız’ın yönetim kurulu üyeliğinin sona ereceğini söyleyen Yusuf Yazgan, 30 günlük takvimin çalışmaya başladığını sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri