Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazıcıoğlu kazasında bir şok daha

02.11.2009 00:26
Helikopterin bulunduğu, merhum Yazıcıoğlu'nun yaralı olduğu haberinin kimden geldiği, ve haberi veren ilk kişinin kim olduğunun "henüz" belli olmadığı açıklandı.
TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, BBP eski genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve İHA muhabiri Erhan Güneş'in de aralarında bulunduğu 6 kişinin hayatını kaybetitği helikopter kazası ile ilgili yaptığı açıklamada, "kaza kırım raporu elimize ulaşmadığı için sonuca ulaşmakta zorlanıyoruz" dedi.

Araştırma komisyonunun çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürdüğünü belirten Hakkı Köylü, Kastamonu'da gazetecilere açıklamada, raporların hazırlanabilmesinin çok büyük detaylara inilmesiyle mümkün olduğunu belirtti. Bu nedenle şu ana kadar sonuçlandığını sanmadığını belirten Köylü, "Biz de kaza kırım raporu yokken yapabileceğimiz şeyleri düşünerek dinlememiz gereken, bilgisine başvurmamız gereken bazı kişiler vardı, onlarla görüştük. Geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ve kazanın meydana geldiği dönemde Kayseri Emniyet Müdürü olan Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in bilgilerine başvurduk" dedi.

Hakkı Köylü, valilerle emniyet müdürünü dinlemelerindeki amacın, helikopterin bulunduğu yönündeki ilk haberin hangi kaynaktan çıktığını bulabilmek olduğunu da belirtirken, "Üzerinde durduğumuz konu, Kayseri Valiliğince o dönemde yapılan 'helikopterin bulunduğu ve merhum Yazıcıoğlu'nun yaralı olduğu' açıklamasının menşeinin ve doğruluk derecesinin ne olduğu ile nereden yayıldığıdır. Dinlediğimiz Kayseri Emniyet Müdürü, bu haberin Kahramanmaraş istihbaratından geldiğini, ancak doğruluğunun bilinmediğini söylediğini belirtti. Kahramanmaraş istihbaratından alınan bu haberin aynı zamanda yazılı olarak Kayseri istihbaratına ve dolayısıyla Kayseri Emniyetine ulaştırıldığını, ancak kesinlikle basına açıklama yapmadığını söylüyor. ancak haber bir yerlerden Kayseri Valisi'nden çıkan bir haber olarak basına yansıdı" dedi.

Bu haberin nereden kaynaklandığının araştırılması için komisyondaki arkadaşlarının Kahramanmaraş'a giderek birçok kişiyi dinlediğini de belirten Hakkı Köylü, haberin Kahramanmaraş istihbaratında görevli bir emniyet amiri tarafından çıktığı bilgisine ulaşıldığını kaydetti. Köylü, "İlgili emniyet amirinin karşılıklı soru ve cevaplı 9 sayfalık çok uzun bir beyanı ve açıklaması var. Onlarla birlikte değerlendirildiğinde şu ana kadar o konuda bir sonuca ulaşılamadı. Yani bu haberin kimden geldiği, nereden çıktığı ve haberi veren ilk kişinin kim olduğu henüz belli değil" diye konuştu.

Hakkı Köylü, helikopter kazasında sonuca ulaşmada radar kayıtlarının da büyük bir önemi bulunduğunu belirtirken, bununla ilgili de bir uzman dinlemeyi düşündüklerini kaydetti. Köylü, "Radar kayıtları konusunda bir takım ayrıntılara ihtiyacımız var. Ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürü ile belki Sivil Savunma Genel Müdürünün de duruma göre bilgilerine başvurabiliriz. Ancak kaza kırım raporları geldikten sonra belki o raporun incelenmesi suretiyle kimlerin bilgisine başvurabileceğimizi değerlendirebiliriz" diye konuştu.
Bu haber toplam 1824 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri