Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazıcoğlu'nun eşinden 5 soru!

30.01.2010 01:39
Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, sır dolu kazanın aydınlatılması için Cumhurbaşkanı Gül'e 5 sayfalık mektup verdi.

Kahramanmaraş'ta helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, kazanın aydınlatılması için Çankaya'ya çıktı.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun kardeşi Yusuf Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ile birlikte önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Yazıcıoğlu, kazanın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) talimat verilmesini istedi.

Gül de, Gülefer Yazıcıoğlu'na, "O sizin eşiniz, bizim de çok kıymet verdiğimiz siyaset ve devlet adamıydı. DDK'yı görevlendireceğim" dedi. Yazıcıoğlu, arama kurtarma çalışmalarındaki duruma işaret ederek "Eşim, İsmail Güneş ve Erhan Üstündağ saatlerce kurtarılmayı bekledi. Bu gerçek beni kahrediyor" dedi.

‘KÖYLÜLER GERİ DÖNDÜRÜLDÜ’

Yazıcıoğlu, helikopterin kaybolmasının ardından Kayseri Valisi'nin "Muhsin Yazıcıoğlu kurtarıldı, hastaneye götürülüyor" açıklamasına da değindi. "Vali Mevlüt Bilici'nin açıklamaları arama kurtarma çalışmasını geciktirdi. Valiye bilgi veren Emniyet Müdürü ve Kahramanmaraş İstihbarat Dairesi yetkilileri hakkında soruşturma yapılmalıdır" diye konuştu. Yazıcıoğlu, Vali’nin açıklamasıyla Kızılöz köylülerinin enkaza 1-2 kilometre kala geri döndüklerini kaydetti.

BU SORULARIN CEVABINI İSTİYOR

Gülefer Yazıcıoğlu, mektubunda bugüne kadar yapılan çalışmaların yanlış, yönlendirmeli ve yetersiz olduğunu vurguladı. "Kaza kırım raporu yetersiz ve yanlı olarak hazırlanmıştır. İlgilileri soruşturulmalıdır" dedi. Helikopter enkazı üzerinde yeterli inceleme yapılmadığına da dikkat çeken Yazıcoğlu şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

** Kaza öncesi ve anında helikopterin teknik durumuyla ilgili tespit yapılmalı.

** Helikopterin neden radar kayıtlarında olmadığı izah edilmeli.

** Tüm uçuşlarda var olan radar kayıtları, son uçuşta neden yok?

** GPS ve hafıza kartı ile ilgili bilgi neden verilmedi?

** Helikoptere uçuş izni verilmesi araştırılmalı.

ÜMİDİMİ KAYBEDİYORUM

Mektubun son bölümünde Gülefer Yazıcıoğlu şunları söyledi: "Helikopter kazasının sabotaj olmamasını ümit ediyorum. Ancak, her sorumun cevapsız kalması ve her geçen gün cevapsız soruların artması, tesadüf olmayacak kadar ilginç eksikliklerin, yetersizliklerin ve belirsizliklerin var olması sabotaja dair kuşkularımı her geçen gün artırmaktadır. Geçen 10 ayda devletime olan inancım sarsılmaktadır. Ben geleceğe dair ümitlerimi kaybetmek istemiyorum. Bunun gereği yapılsın."

Yazıcıoğlu, bugüne kadar yürütülen çalışmalarla kazanın oluş sebebiyle ilgili tatmin edici bir bilgi verilmediğini vurguladı. “Ben, çocuklarım, BBP camiası, eşimin arkadaşları, sevenleri hiçbir şekilde tatmin olmadığı” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri