Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazılı açıklama yapıldı

12 Eylül 2008 / 11:41
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan terörle mücadele toplantısının ardından , toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
BAŞBAKAN Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Terörle Mücadele Zirvesi'nde, AB'ye uyum sürecinde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nin devletin organları arasında eş güdümü sağlayan yasal görevlerinin düzenlemelerle ortadan kaldırılması sonucunda ortaya çıkan boşluklar masaya yatırıldı ve yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğu belirtildi. MGK Genel Sekreterliği'nin yetkilerinin alınmasından sonra terörle mücadelenin psikolojik harekat alanı ile devletin ekonomik ve sosyo-kültürel alandaki icraatlarına ilişkin kurumlar arası eşgüdümün istendiği ölçüde sağlanamadığı ifade edildi. Toplantıdan sonra yapılan açıklamaya bu konu, “Toplantıda, devletin ilgili unsurlarının hangi yapı ve yaklaşımla ilave katkılarda bulunabileceği değerlendirilmiştir” şeklinde girdi.

2.5 saat süren toplantıya, Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yanı sıra Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Attila Işık, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, MİT Müsteşarı Emre Taner ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal katıldı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada “Kırılma noktasına yaklaşan bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadele süresinin kısalacağı tespit edilmiştir” denildi.

DİYARBAKIR'I ANLATTI

Başbuğ'un göreve gelmesinin ardından ilk kez katıldığı toplantıda, yurt içi ve yurtdışında gerçekleştirilen operasyonların kararlılıkla sürmesi gerektiği belirtildi. Askeri yetkililer, tezkerenin 1 yıl daha uzatılmasının faydalı olacağı görüşünü dile getirdi. GAP projesinin önemine de değinilen toplantıda, Başbuğ'un Diyarbakır'da sivil toplum örgütü yöneticileri ile yaptığı görüşmelerde edindiği izlenimleri de aktardığı öğrenildi.

Kış öncesinde operasyonlar yoğunlaştı

TUNCELİ ve Bingöl başta olmak üzere, Irak sınırında bulunan Şemdinli, Silopi, Beytüşebap ilçeleri kırsal alanı ile Diyarbakır'ın Dicle, Hani, Lice, Siirt'in Pervari, Eruh ilçeleri ve Van çevresinde PKK'nın kış hazırlığını önlemek için geniş çaplı operasyonlar yapıldığı bildirildi.

EYLEM PLANLARI

Tunceli ve Bingöl illeri arasında kalan kırsal kesimde dün sabah saatlerinde başlayan operasyonda, son bir hafta içinde Yayladere, Kiğı, Karakoçan, Yedisu ilçelerinde karakollara yönelik eylemler gerçekleştiren PKK'lı terörist grubun, Bingöl Yayladere ile Tunceli Nazimiye arasındaki ormanlık alanda sıkıştırıldığı bildirildi. Çok sayıda askerin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlar sırasında, şiddetli çatışmalar yaşandı. Ağır yaralanan iki terörist tedavi edilmesi amacıyla kent merkezlerine götürüldü.

Ses getirecek eylemler gerçekleştirilmesi için talimat alan örgüt mensuplarının, A-4, C-4, TNT tipi patlayıcılarla eylem yapma hazırlıkları sürüyor. Karakol baskınlarına ağırlık vereceği öğrenilen PKK'nın ilçe ve şehir merkezlerinde güvenlik güçlerine yönelik eylem hazırlıklarında olduğu öğrenildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri