Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazın nehir kışın köprü

19 Aralık 2008 / 15:06
Muş'ta buz tutan nehri doğal köprü gibi kullanan yüzlerce köylü tehlikeye aldırış etmiyor.
Muş ile Varto ilçesi arasında bulunan Kıyıbaşı, Dumlusu, Göçmenler, Dilimli ve Akpınar köylüleri, soğuklar nedeniyle tamamen buz tutan Murat nehri üzerinden ulaşımlarını sağlıyorlar. Nehir kıyısında yaşayan ve normal şartlarda saatlerce yol katettikten sonra şehirle ulaşımlarını sağlayan köylüler, buz üzerinden yürüyüp Muş-Erzurum karayoluna çıkarak şehre yarım saat içerisinde ulaşabiliyorlar. Köylüler, "Kış mevsiminde ulaşımlarımızı genellikle buz üzerinden sağlıyoruz. Çünkü daha yakın oluyor. Kışın yollarımız kapalı olduğunda veya şehre daha erken gitmek istediğimiz zaman, doğal köprüden, yani buz kaplı Murat Nehri üzerinden geçiyoruz" diye konuştular.

Ramazan Sönmez isimli vatandaş, Murat nehrinin buz tutması sebebiyle ulaşımda rahatlık yaşadıklarını söyleyerek, "Murat nehrinde Alparslan 1 Barajı'nın su tutması sebebiyle su seviyesi çok azaldı ve soğuklarda erken bastırınca geçen yıllara oranla nehir daha erken dondu. Geceleri eksi 20 dereceyi aşan soğuk hava sebebiyle Murat nehrindeki buz tabakasının kalınlığı 20-30 santimetreye ulaştı. Bu sebeple buzun kırılması çok zor. Biz de nehrin buz tutmasından faydalanarak şehirle ulaşımımızı daha rahat sağlıyoruz. Şehirle ulaşımın yanı sıra köyler arasında da ulaşım buz kaplı nehir üzerinden sağlanıyor. Nehrin derin olmayan ve güvenli olan bölgelerini bildiğimiz için güvenli bir şekilde geçişimizi sağlıyoruz" dedi.

Murat nehri üzerinde kurulan ve Muş Ovası'nı sulayan Arıncık Sulama Regülatörü şiddetli soğuklar sebebiyle buzla kaplandı. Şiddetli soğukların etkili olduğu Muş'ta büyük ölçüde buz tutan Arıncık sulama regülatörü, soğukların şiddetini gözler önüne sererken ilginç bir görüntü de oluşturuyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri