Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yedigöller'i hiç böyle gördünüz mü?

12 Mayıs 2008 / 04:25
Bolu'nun doğal güzellikleri ile ünlü Yedigöller Tabiat Parkı, güzelliği ile tatilcileri adeta büyülüyor.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Yedigöller Tabiat Parkı tatilcilerin akınına uğradı. Hafta sonu tatili için Yedigölleri tercih edenler, temiz ve sessiz bir ortamda piknik yapıp, göllerin kenarında yürüyüşler yaparak, fotoğraf çekerek ve hamaklarda uyuyarak tatilin keyfini çıkarıyor.

Bolu'nun doğal güzellikleri arasında yer alan Yedigöller Tabiat Parkı, güzelliği ile tatilcileri adeta kendisine çekiyor.

Yedigöller Bolu'ya 42 kilometre, Zonguldak'a 120 kilometre uzaklıkta. Milli Park'a Ankara-İstanbul karayolunun 152. kilometresindeki Yeniçağa ve 190. kilometresindeki Bolu'nun kuzeye ayrılan yollarıyla ulaşmak mümkün. Kış aylarında Bolu-Yedigöller yolu kar nedeniyle kapalı olduğu için ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık köyü yolundan ulaşılabiliyor.

Yedigöler Tabiat Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi'nde Bolu'nun kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde ye alıyor. Yedigöller'e adını veren yedi göl, vadi boyunca yer kaymaları ve vadi önlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan çukurlardan meydana gelmiş. Göller Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl isimleri ile anılıyor.

Yedigöller'in hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarından oluşuyor. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülüyor.

Etkili koruma ile parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yabani domuz, kurt, tilki ve sincap türleri bulunuyor.

Ayrıca, Yedigöller'deki yedi ayrı yerden akan dilek çeşmesi, tatilcilerin yoğun bir şekilde ilgisini çekiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 5938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri