Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yemekten sonra Danıştay sürprizi

12 Haziran 2008 / 23:49
CHP lideri Baykal, Danıştay Başkanlığı'na seçilen Mustafa Birden'e kutlama ziyaretine gittiğinde Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ile karşılaştı.
AK Parti hakkında açılan kapatma davasından sonra Ankara'da siyasiler arasında süpriz buluşmalar arttı. Turhan Çömez'in Osman Paksüt ile yaptığı görüşmenin ardından, Çömez'in Baykal'ı ziyareti uzun süre gündemde kaldı. En son geçtiğimiz gün akşam Ahmet Necdet Sezer'in katıldığı süpriz yemekten sonra bugün de Baykal süpriz şekilde Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya ile karşılaştı.

Danıştay Başkanlığı'na seçilen Mustafa Birden'i tebrik ziyaretine giden isimlerden biri de CHP lideri Deniz Baykal oldu. Birden'i makamında ziyarete giden Baykal, binada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya ile karşılaştı. Baykal'ın binaya girmesinin ardından Başsavcı Yalçınkaya'nın binadan çıkması arasında yaklaşık 5 dakikalık sürenin geçtiği görüldü. Başsavcı Yalçınkaya'nın da, Danıştay ziyaretinin tebrik çerçevesinde gerçekleştiği öğrenildi.

TURHAN ÇÖMEZ İLE OSMAN PAKSÜT'ÜN SÜRPRİZ YEMEĞİ

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Ali Osman Paksüt'ün dinlendiği iddialarının ortaya çıktığı gün Paksüt'ün yanında bulunan eski AK Parti Milletvekili Turhan Çömez, Paksüt'le olay bittikten sonra tesadüfen karşılaştığını söyledi.

Paksüt'le Kavaklıdere Tenis Kulübünde karşılaştığını ifade eden Çömez, "Kendisini Bağdat'tan tanırım, yakın dostluğumuz vardır. Savaş koşullarında kurulmuş olan bu dostluk, bugün de devam etmektedir. Hem Bağdat'ta, hem Finlandiya'da görevliyken birçok kere kendisiyle görüştüm, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili olduktan sonra da bu görüşmelerim sürmüştür, bundan sonra da sürecektir" diye konuştu.

Çömez, Paksüt'ü uzun süreden beri tanıdığını ve bundan sonra da görüşeceğini bildirdi.

TURHAN ÇÖMEZ'İN BAYKAL'A SÜRPRİZ ZİYARETİ

Çömez, siyasal etik ve hukuk çerçevesinde herkesle görüştüğünü ve görüşmeye de devam edeceğini söyledi. Geçen dönemde Baykal dışında Devlet Bahçeli, Demirel, Erbakan ve Ecevit gibi Türk siyasetinde önemli roller üstlenmiş kişilerle de görüştüğünü söyleyen Çömez, Baykal'a Ortadoğu politikaları ve özellikle Latin Amerika solu ile ilgili analizler ve değerlendirmeler sunduğunu belirtti. "Bunun ne gibi bir sakıncası olabilir?" diye soran Çömez şöyle devam etti:

"Siyaseti önyargı ile yapanlar, attıkları her adımın, yaptıkları her görüşmenin ardında hesap yapanlar, böylesi mütevazı ve samimi görüşmeleri elbette farklı yorumlayacaklar. Her görüşmemin ardında bir şey mi aramak gerek?" Hiç kimsenin benim siyasal adımlarımı belirleme ve tanzim etme gücü yoktur. Kararlarımı bugüne kadar hep kendim verdim ve bundan sonra da kendim vereceğim.

A.NECDET SEZER SÜRPRİZ YEMEĞE KATILDI

Ankara dün yemekli sürpriz bir akşam buluşmasına sahne oldu. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, siyaset, yargı ve üniversite çevrelerinin tanınmış simalarıyla ASAM Başkanı eski Büyükelçi Faruk Loğoğlu'nun evinde bir araya geldi.

Görev süresinin dolmasının ardından yerleştiği Gölbaşı'ndaki evinden nadiren çıkan Sezer, yemeğe eşi Semra Sezer ile birlikte geldi. Yemeğe, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, CHP çizgisi ve solun etkili isimlerinden eski Bakan Hikmet Çetin, İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras ile Hacettepe Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Tuncalp Özgen ve eşi de katıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğini iptal etmesiyle başlayan tartışma sürerken gerçekleşen buluşma Ankara'yı hareketlendirdi. Loğoğlu'nun Çankaya Piyade Sokak'taki evine ilk gelen Sabih Kanadoğlu oldu. Kanadoğlu, son dönemin tartışmalı konularına ilişkin yorumları Anayasa Mahkemesi'nde karşılık bulan isim. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde '367' tezini ortaya atmış, anayasa değişikliklerinin iptal edilmesi gerektiğini savunurken de 'yargının silah gibi' kullanılmasını istemişti. Bir dönem Afganistan'da NATO Kıdemli Sivil Temsilciliği görevinde de bulunan Hikmet Çetin, yemeğe gelişinde gazetecilerin sorularını "Sadece yemeğe geldik. Toplantı yok." cevabıyla geçiştirdi. Çetin, sol siyasetin önemli isimlerinden ve CHP'deki yönetime muhalif çıkışlarıyla biliniyor.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yemeğe eşiyle birlikte gelirken, "Memleket meselelerini mi konuşacaksınız?" şeklindeki soruyu cevapsız bıraktı. Başörtüsüyle ilgili anayasa değişikliğinin iptali yönünde oy kullanan 9 üyeden 8'ini Sezer atamıştı.


ANKA
Kaynak:
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri