Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Anayasa'ya Yargı Yorumu

19.03.2010 08:18
Hükümet, Anayasa değişikliği paketine destek için muhalefetin kapısını çalmaya hazırlanırken, yargıdan da açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Yapılması planlanan Anayasa değişiklikleri konusunda değerlendirmelerde bulunan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, düzenlemenin kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı ilkelerine aykırı olmamasını istedi. Konuya ilişkin görüşlerini daha önce açıkladıklarını belirten Gerçeker, "Bundan sonrası siyasetçilerin bileceği iş. Biz görüşümüzü söylüyoruz." dedi. Yargıtay binasına girişte gazetecilerin sorularını cevaplayan Gerçeker, değişikliğin Meclis'ten geçmesi halinde karara uymak zorunda olduklarının altını çizdi. Yasamanın iradesine tepki gösterilemeyeceğini vurgulayan Yargıtay Başkanı, "Sonuçta yasamanın kendi iradesidir. Yasalaştıktan sonra ona karşı tepki göstermek diye bir şey olmaz. Eleştirirsiniz ama mutlaka uymak zorundasınız, ne gerekiyorsa onu yapmak zorundasınız." şeklinde konuştu.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)Başkan Vekili Kadir Özbek ise Kurul'un yapısının değiştirilmek istenmesini şu sözlerle eleştirdi: "Birinci hedefin HSYK olduğu görüldü. Sanıyorum bundan sonra belki bizim de bazı şeyleri ifade etme imkanımız olacaktır."

Türkiye'nin gündemi, AK Parti'nin son şeklini verdiği anayasa değişiklik paketine kilitlendi. Paketin içeriğine ilişkin ayrıntılar belli olmaya başlarken, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, konu hakkında gazetecilerin sorularını cevapladı. Daha önce konuya ilişkin açıklamalarda bulunduklarını hatırlatan Gerçeker, "Zaten söylediklerimiz belli. Görüşlerimiz ortada. Ona göre yine arkadaşlarla toplanır, değerlendirme yaparız." dedi. Bir gazetecinin "Ortak mutabakat için yapılan görüşmelere rağmen geri adım atılmadığı görülüyor.'' sorusu üzerine Gerçeker, "Bundan sonrası siyasetçilerin bileceği iş. Biz görüşümüzü, düşüncelerimizi söylüyoruz. Anayasamızda kuvvetler ayrılığı ilkesi, yargı bağımsızlığı benimsenmiş. Yapılacak düzenlemelerin bu ilkelere aykırı olmaması lazım.'' diye konuştu.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, tasarının kendilerine gelmediğini ifade ederken, "Belki bize de gönderirler veya netleştikten sonra ayrıca bir değerlendirme yaparız.'' açıklamasında bulundu. Hasan Gerçeker, değerlendirme yapmak için Başkanlar Kurulu'nu toplayıp toplamayacağı sorusuna, "Tabii bizim yetkili kurullarımız var. Orada arkadaşlarla görüşürüz. Benim söylediklerim hep kurumsal görüşlerimiz. Arkadaşlarla değerlendiriyoruz.'' karşılığını verdi.

"Paketin bu şekilde çıkması durumunda tepkiniz ne olur?'' sorusu üzerine de Gerçeker, şunları söyledi: "Tepki olacak bir şey yok. Sonuçta yasamanın kendi iradesidir. Yasalaştıktan sonra ona karşı tepki göstermek diye bir şey olmaz. Eleştirirsiniz ama mutlaka uymak zorundasınız, ne gerekiyorsa onu yapmak zorundasınız.''

AK PARTİ İMZALARI TAMAMLADI

Anayasa paketine son şeklini veren AK Parti, gerekli milletvekili imzalarını da tamamladı. Meclis Başkanlığı'na teklif vermek için gerekli olan 184 imza dün hızlı bir şekilde toplandı. Muhalefet partilerine paketi sunacak olan AK Parti'nin anayasa değişiklik teklifi gelecek hafta TBMM Başkanlığı'na sunulacak.

Anayasa değişikliği teklifi üzerinde bir süredir çalışan AK Parti kurmayları paketi rötuşladı. Son dakika sürprizleri ile 12 Eylül darbecilerine zırh sağlayan geçici 15. madde pakete eklendi. Ancak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Zaman'a yaptığı açıklamada, geçici 15. maddenin değişmesi halinde 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve generallerin yargılanmasının mümkün olmadığını söyledi.

AK Parti dün akşam saatlerinde yeni bir toplantı daha yaptı. Toplantıya Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek ile Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu katıldı.

Bülent Arınç , ''Artık hem psikolojik olarak hem de Türkiye'nin demokratikleşme ve özgürleşme konusunda geldiği seviye bakımından böyle bir geçici maddenin (geçici 15. madde) hiçbir şekilde Anayasa'da bulunmaması gerektiğini düşünüyorum.'' değerlendirmesini yaptı. TBMM Başkanı M. Ali Şahin de gazetecilerin soruları üzerine, anayasa değişikliği çalışmasını, Türkiye'nin şeffaflaşması ve tam bir hukuk devleti olması yolunda kişisel olarak doğru bulduğunu söyledi.

Ek 15. madde sürprizi

Anayasa değişikliği konusunda biraraya gelen AK Parti'nin hukukçu kurmayları pakete sürpriz bir madde ekledi. CHP'nin ısrarla istediği 12 Eylül darbesini yapanlara yargı yolunu açacak olan geçici 15. maddenin kaldırılması önerisi pakete ilave edildi. Ancak CHP, değişiklik talebine destek için bu düzenlemenin paketten ayrılmasını şart koştu. CHP'li Hakkı Suha Okay, "Geçici 15'inci madde konusunda tek bir maddelik teklif getirsinler hemen yarın çıkaralım." dedi. CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Suha Okay, AK Parti'nin hazırladığı anayasa değişiklik paketine destek vermeyeceklerini bildirdi. Fakat değişiklik paketi içerisinde yer aldığı öne sürülen geçici 15. maddenin tek başına gelmesi halinde destek vereceklerini ifade etti. Okay, hükümetin randevu talebini ise değerlendireceklerini kaydetti. CHP Grup Başkan Vekili, TBMM'de anayasa değişikliği paketine ilişkin soruları cevapladı. Pakette, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmasını engelleyen geçici 15. maddenin değiştirilmesinin yer alabileceği hatırlatılınca, "AKP, pakette geçici 15. maddede değişiklik yaparak koyduğunu söylüyor. Bu, şark kurnazlığıdır. Eğer geçici 15. maddeyi kaldırmak istiyorlarsa hemen derhal yarın getirsinler tek başına, anayasa metninden çıkaralım." şeklinde konuştu. Bunun bir paket içerisine monte edilip referanduma götürülmesine karşı çıkan Okay, "Bu bir siyasi taktiktir. Bir siyasi manevradır." yorumunu yaptı. Okay, HSYK'nın yapısıyla ilgili anayasa değişikliğini de AK Parti'nin yargıyı teslim alma girişimi olarak niteledi.

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri