Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni dünya düzeni!

07.11.2010 02:10
Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL İsveç'in başkenti Stockholm'de ''Yeni dünya düzeni ve Sivil Toplum'' Örgütlerinin önemi hakkında bir konferans verdi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de,’’Sivil Toplum Örgütlenmelerinde ve Çalışmalarında doğru seçim, doğru karar’’ konulu bir konferans verildi.

İsveç Din Hizmetleri Müşavirliğince düzenlenen ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL’in konuşmacı olarak katıldığı sempozyum Fittja Ulu Camisin de yapıldı.

Fitja Ulu camisinin konferans salonunda gerçekleşen sempozyumun açılış konuşmasını yapan İsveç Din işleri müşaviri Prof. Dr. A. Bülent BALOĞLU, Fitja Camisinin Konferans salonunun açılışını yapmak için Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL’i davet ettiklerini belirterek, bundan sonra her ay bir ve iki akademisyeni davet ederek, İsveç’te yaşayan Türkiye kökenli vatandaşları çeşitli konularda bilgilendireceklerinin altını çizdi. Konferansa gelenlerin az veya çok olmasına bakmayacaklarına vurgu yapan Baloğlu, seri konferans faaliyetlerini düzenli olarak gerçekleştireceklerini ifade etti.

Baloğlu’n dan sonra kürsüye gelen Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL, ‘’ Yeni dünya düzeninde, Yeni bir insan ve yeni bir toplum modeli ve Günümüzde Sivil toplum (ST) kuruluşlarının önemini anlatan bir konuşma yaptı.

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Yeni dünya düzeninin 2000 yılından sonra ortaya çıktı diyen Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL,’’2000 bin yılından sonra 3. bin yıla giriliyor. 3. Bin yılın özelliği toplumlar, devletler kendini korumak zorunda. Küçük toplumlar parçalanmaya başladı. Devletler parçalandı, Sovyetler parçalandı, diğer devletler kendilerini korumak için yenidünya düzeninde, toplumları yönlendirmek ve yönetmek çok önemli bir konu oldu.

Küresel sorunların ortaya çıktığı yenidünya düzeninde, bir devletin kendisini ayakta tutabilmesi için; Askeri güce, Ekonomik güce ve Kültürel güce ihtiyaç vardır. Toplumları ayakta tutan sacayağı dediğimiz ayaklardan biri eksik olduğu zaman, o devlet ve toplum ayakta duramaz. Askeri gücün yoksa devleti hemen kuşadır yok ederler. Ekonomik gücün yoksa çabuk çökertirler. Osmanlı’yı düşünün! Kapitalisyonlar Osmanlı İmparatorluğunu yıktı. Hele kültürel güç hepsinden önemlidir.
Eğer bir toplumun kendisine ait bir kültürü yoksa! Örneğin, gençlere sorulduğunda, ‘’Nerde Yaşamak İstiyorsunuz?’ gençler ‘ Amerika’da yaşamak istiyoruz’ derlerse, Amerikan toplumunun kültürü altına girmiştir ve büyük bir güç kaybediliyor demektir, bu güç kaybedildiği zamanda o devletin ayakta kalması çok zordur.’’ Şeklinde konuştu.
 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN ÖNEMİ


Günümüz dünya’sında Sivil Toplum Örgütlerinin öneminin çok arttığını belirten Şengil, ‘’İmparatorluk zamanında devletin ayakta durması için toplumlar askeri güçle kontrol ediliyordu. Soğuk savaş döneminde de ideolojik ayrıştırmalarla toplumlar ayakta durdurulmaya çalışıldı. 90’lardan sonra bir başka yöntem devreye girdi.

‘Demokrasiyi yayma yöntemi.’ Irak ve Afganistan’a demokrasi getirmek için girildi. Nedir burada ki yöntem? Yerel ve küresel güç odakları kullanılarak buralar kontrol altına alındı ve yönetiliyor.

Eskiden komutan askeri topluyor, topu tüfeği topluyor, günlerce aylarca bir ülkeyi zapt etmek için uğraşıyor, askeri ve kendiside ölüyordu. Şimdi diyorlar ki, ‘biz ölmeyelim’ yapma yaptır mantığını kullanıyorlar. İşte yanma, yaptır mantığı ile her şeyi sivil toplum örgütlerine yaptırıyorlar. Günümüzde Sivil Toplum (ST) örgütlerinin önemi çok çok fazla ve etki alanları çok geniş’’ diye konuştu.
Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL’in konuşmasından sonra, konferansı dinleyen vatandaşlara çeşitli yiyecek ve içecekler ikram edildi.
 

013.20101107020046..jpg

017.20101107020104..jpg

011.20101107020117..jpg

018.20101107020132..jpg

023.20101107020202..jpg

026.20101107020215..jpg

035.20101107020229..jpg

Bu haber toplam 9502 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri