Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Kurmaylar belirlendi

24 Kasım 2008 / 21:45
ABD'nin yeni başkanı Barrack Obama ekonomi kurmaylarını açıkladı. Bakın o isimler kimler?
ABD başkanlığına seçilen Barack Obama, ülkenin tarihi boyutlarda bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, finans sisteminin istikrara kavuşturulması ve ekonominin yeniden rayına oturtulması için ne gerekiyorsa yapılacağı sözünü verdi.

Obama'nın ekonomi kurmayları neo keynesyenci olarak adlandırılıyor ve yeniden sosyal devlete dönüşün sinyallerini veriyor.

EKONOMİ KURMAYLARI

Obama, Chicago'da düzenlediği basın toplantısında, ekonomi kurmaylarını tanıtırken, beklendiği gibi Hazine Bakanlığı'na Federal Merkez Bankası Fed'in New York şubesi başkanı Tim Geithner'i aday göstereceğini, Ulusal Ekonomi Konseyi'nin başına da eski hazine bakanı Lawrence Summers'i getireceğini açıkladı.

KRİZİ ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ

En kısa sürede harekete geçilmemesi durumunda ABD'de gelecek yıl milyonlarca kişinin işini kaybedeceğini anlatan Obama, kaybedecek bir saniye bile olmadığını söyledi.

Mevcut ekonomik krizin sadece ABD'yi sarsmadığını ve küresel nitelik taşıdığını belirten Obama, dünyanın krizle birlikte mücadele etmek zorunda olduğunu ve geniş bir uluslararası deneyimi bulunan Geithner'in, hazine bakanlığı için en iyi isim olduğunu kaydetti.

Obama, ABD'nin mevcut durumu aşabilmesi için hem Wall Street'teki finans krizini, hem de reel ekonomide patlak veren krizi çözmek zorunda olduğunu ve kendisinin de bunu hedeflediğini bildirdi.

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri