Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Sol: "Ergenekoncu yapılanma değiliz"

01.12.2009 09:50
CHP'ye karşı harekete geçen yenilikçi solcular'dan gelen ilk açıklamalar ortalığı karıştıracak.

CHP’nin milliyetçi söylemi sosyal demokratları yeni bir arayışa itti. Ufuk Uras, Ali Balkız, Fuat Keyman ve Mithat Sincar gibi isimlerin bulunduğu parti geniş bir yelpazeyi hedefliyor.

Demokratik açılıma karşı tavrıyla başlayıp Onur Öymen’in Dersim katliamı ile ilgili sözleri ve bu sözlerin CHP tarafından savunulmasıyla hız kazanan CHP’deki kopuşlar yeni bir parti doğuruyor. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı (ABF) Ali Balkız’ın, Alevilerin beklentilerine de yanıt verecek yeni bir sol bir parti kurma hazırlığında olduğunu açıkladığı Ufuk Uras, Prof. Fuat Keyman ve Prof. Mithat Sancar star’a konuştu.

İlginç ima: "Ergenekoncu yapılanmadan değil"

Yaz aylarından beri basına kapalı toplantılar ile partinin fikri temelinin atıldığını ifade eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, hükümetin başlattığı demokratik açılıma CHP’nin olumsuz tavrının parti kurma sürecini hızlandırdığını söyledi. Uras, CHP’nin demokratik açılıma muhalefetinin sıralara vurup aç aç demekten ibaret olduğunu söyleyerek, “Demokratik açılım konusunda somut bir siyaset izleyeceğiz. Eşit yurttaşlık hakkını temel alan bir yoldan hareket edeceğiz” dedi. Uras, “AKP’nin alternatifi Ergenekoncu yapılanmadan değil bizim sol hareketten çıkacak” diye konuştu.

PARAMIZ YOK İMANIMIZ VAR

CHP’nin politikalarından memnun olmadıklarını dile getiren ABF Başkanı Ali Balkız da, partileşme sürecinde henüz finansal kaynak bulmadıklarını söyleyerek “Bizim paramız yok, imanımız var” diye konuştu.

2011’de seçime gireceğiz

Prof. Fuat Keyman: Henüz hazırlık çalışmalarındayız. Bu partiye sol demek de tek başına yeterli değil. Parlamenter demokrasiye, seçimlerin önemine inanacak şekilde, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik ve kimlik temelli adaletsizliği çözmeye çalışacağız. 2011 temelinde de şu ana kadar yapılan çalışma içinde partileşme içine girip seçime girmesi net görünüyor.

YENİ YILDA AÇIKLARIZ

Prof. Mithat Sancar: İlk toplantıyı 4 Temmuz’da çeşitli çevrelerden katılımla İstanbul’da yaptık. 13 Eylül’de İstanbul’da büyük bir toplantı daha yaptık. Yeni partinin adı Yeni Sol Merkez partisi olabilir. CHP’nin sol olarak görülmesinın yanlışlığını vurgulayacağız. Oluşumumuza daha fazla katılım olacaktır. Yeni yılın ilk aylarında bir açıklama yapabileceğiz.

Kaynak:
Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri