Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Türkiye Kraliçe'yi şaşırtacak

13 Mayıs 2008 / 11:43
37 yıl önce 1971'de Türkiye'ye gelen Kraliçe Elizabeth çok farklı bir ülke bulacak.

Boğaz köprüsü ve otoban yoktu. Ülke 12 Mart darbesinden çıkmıştı. Es Es fırtınası esiyordu.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tam 37 yıl önce 1971 yılı ekim ayında Türkiye'ye geldiğinde bugünkünden çok farklı bir Türkiye manzarasıyla karşılaşmıştı. 12 Mart 1971 Muhtırası'ndan 7 ay sonraya rastlayan ziyarette Kraliçe, geçtiği yollarda, ziyaret ettiği yerlerde 1970'li yılların Türkiye'sini de gözlemleme olanağı bulmuştu. O dönem Türkiye'sinde kişibaşına düşen gelir sadece 481 dolardı. Oysa Kraliçe Elizabeth bugün üçüncü gelişinde 2007 yılı sonu itibariyle nüfusu iki kat artıp 70 milyonu bulan, 650 milyar dolarlık ekonomisi olan bir Türkiye ile karşılaşacak. Kraliçe'nin son ziyaretinde Türkiye'de televizyon yayınları daha emekleme dönemindeydi. 1968 yılında başlayan ve siyah beyaz olarak sürdürülen deneme yayınlarında o yıl TRT ilk defa naklen maç yayını gerçekleştirmişti. DPT kayıtlarına göre tam 1272 evde televizyon bulunuyordu. Oysa bugün Türkiye'de sayısız ulusal ve yerel televizyon kanalı günde 24 saat renkli yayın yapıyor. Son yapılan araştırmaya göre ülkede 1000 kişiye düşen televizyon sayısı 600. Yani Türkiye'de tam 42 milyon televizyon var.

ANADOL'DAN BUGÜNE
37 yıl önce Kraliçe Elizabeth'in yollarda gördüğü otomobillerden bugün eser bile kalmadı. 1971 yılında Türkiye Anadol gerçeğini yaşıyordu. Türkiye'de ilk üretilen otomobillerden biriydi Anadol. Zaten yılda sadece 3 bin 660 otomobil üretiliyordu. Oysa bugün Kraliçe'yi dünyanın belli başlı tüm otomobil markalarının bulunduğu bir trafik bekliyor olacak. 1971 yılında İstanbul henüz boğaz köprülerine de kavuşmamıştı. Toplam 10 bin kilometre karayolu uzunluğu olan ülkede "otoban"ın ne olduğu bile bilinmiyordu. 2008 yılı itibariyle ise Türkiye'de bin 775 kilometresi otoban olmak üzere toplam karayolu uzunluğu 61 bin kilometreyi geçiyor. Üstelik Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin yanı sıra üçüncü köprü yolda, Marmaray tüp geçişi inşaat halinde. Kraliçe'nin önceki ziyaretinde Türkiye'de iletişim olanakları da son derece sınırlıydı. Henüz dijital santrallerin olmadığı, analog santrallerin kullanıldığı 1971 yılında toplam telefon abonesi sayısı 681 bindi. Özellikle 90'lı yıllarda iletişim patlaması yaşanan Türkiye'de bugün 18 milyon sabit telefon abonesi var. Cep telefonu abonesi sayısı ise tam 62 milyon. Yine Kraliçe 37 yıl önce geldiğinde sokaktaki adam Galatasaraylı Metin Oktay'ın yeşil sahalara erken veda edip etmediğini tartışıyordu. Kraliçe yine bir Galatasaray şampiyonluğu sonrasında Türkiye'ye geliyor. Bu kez Galatasaraylı bir başka gol kralı, Hakan Şükür'ün futbola vedası gündemde.

KRALİÇE'NİN PROGRAMI

BUGÜN
*
Eşi Prens Philip ile öğleden sonra Esenboğa Havalimanı'na inecek.
* Hemen Anıtkabir'e gidecek.
* Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılayacak.
* Gül ile Kraliçe ve eşleri 25 dakika baş başa görüşecek.
* Gül çifti akşam Köşk'te 250 davetlinin katılacağı akşam yemeği verecek. Doğuş Çocuk Orkestrası 20 dakikalık konser verecek.

14.05.2008
*
Bursa'ya gidecek.
* Yeşil Camii, Koza Han'ı ziyaret edecek.
* Kadın girişimcilerle bir araya gelip Olgunlaşma Enstitüsü'nün defilesini izleyecek.
* Ankara'ya dönecek.

15.05.2008
*
İstanbul'a gidecek.
* Kabataş Lisesi'ni ziyaret edecek.
* İstanbul Modern'de İngiliz ve Türk sanatçılarının sergisini açacak.
* Akşam Gül çifti onuruna "HMS Illustrious'' uçak gemisinde resepsiyon verecek.
* Ankara'ya dönecek.

16.05.2008
*
Çankaya Köşkü'nde Atatürk Müze Köşkü'nü gezip Gül çiftine veda edecek.
* İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliğinde, Başbakan Erdoğan'ın bulunacağı resepsiyona katılacak.
* Öğleden sonra Türkiye'den ayrılacak.

Haber7 / Sabah

Bu haber toplam 1556 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri