Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Üniversiteler Geliyor

16.03.2010 10:27
Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda 7 yeni devlet üniversitesi kurulmasıyla ilgili kanunun imzaya açıldığını söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda 7 yeni devlet üniversitesi kurulmasıyla ilgili kanunun imzaya açıldığını söyledi.


Söz konusu teklifin YÖK'ten geldiğini belirten Çiçek, İstanbul'da Medeniyet Üniversitesi, Ankara'da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İzmir'de Turgut Reis, Bursa'da Orhan Gazi, Konya, Kayseri ve Erzurum'da da şehirlerin isimlerini taşıyan yeni üniversitelerin kurulmasının amaçlandığını ifade etti.

Cemil Çiçek, 6 buçuk saat süren toplantının ardından basın açıklaması yaptı. Çiçek, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile başöğretmen ve uzman öğretmen olma esaslarını belirleyen kanun tasarısının imzaya açıldığını aktardı. Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun, nüfusu 2 binin altında kalan belediyelerin kapatılmasından sonra fazla istihdamın kamu kurumlarında değerlendirilmesi konusunda da idari tasarruf kararı aldığını bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ermeni iddialarıyla ilgili tasarının İsveç Parlamentosu'nda kabul edilmesinin ardından Ankara'nın bundan sonra ne yapacağının toplantı gündemine gelip gelmediği sorusuna Çiçek, şu karşılığı verdi: "Milletimize yönelik bu tür kabullerin hepsi haksızdır. Türkiye, haklı olarak tepkilerini ortaya koymuştur. Bizim tepkilerimiz bir anlık bir tepki değildir. Ümit ederim muhataplarımız bunları iyi anlar, iyi değerlendirir."
 

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri