Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yenikent'te bombalar bulundu

13 Ocak 2009 / 00:16
Şok dalgada gözaltına alınan Ergenekon sanıklarının evlerinde yapılan armalarda bulunan belgeler ve krokiler doğrultusunda yapılan kazılarda yeni silahlara ulaşıldı.

Ergenekon Soruşturması çerçevesinde yeni bir krokinin bulunduğu, bulunan kroki ışığında üç farklı noktada çalışmaların başlatıldı.
Polis kazı yapılan bölgede güvenlik çemberi oluşturdu.
Ankara Terörle Mücadele ekipleri olay yerinde incelemelerine başladı. Çalışmalarda özel eğitimli köpekler ve dedektörler kullanılıyor. Yarbay Dönmez'in evinde kazı çalışması henüz yok.

Çalışmalara cinayet masasından ekiplerinin yanı sıra özel harekat timleri de katılıyor.

Kroki doğrultusunda Ankara Yenikent Zir Mezarlığı'nda arama çalışmaları başlatıldı.

SAPANCA'DAKİ EVİNDE CEPHANELİK ÇIKMIŞTI

Yarbay Mustafa Dönmez'in Sapanca'daki evinde de 22 adet el bombası, 1 adet Mısır yapımı makineli tüfek, 2 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 8 adet Kalaşnikof şarjörü ele geçirilmişti.

18:30 Ankara Merkez Komutanlığına teslim olan firari Yarbay Mustafa Dönmez'in Mamak Cezaevi'ne gönderildiği bildirildi.

18:40 Polis'in kazı yapılan Metruk evin ve bahçenin kime ait olduğunu araştırdığı bildirildi.

18:44 Polis ve Jandarma ekiplerinin mezarlığa giden yolu hem yaya hem de motorlu araç trafiğine kapattığı ve basın mensuplarının kazı yapılan alana yaklaştırılmadığı ayrıca kazı çalışmalarının geç saatlere kadar süreceği bildirildi.

19:01 Polisin kazma kürekle giriştiği aramalarda evin 15 metre yakınında çok sayıda lav silahı, roket atar ve patlayıcı bulunduğu bildirildi. Çalışmaların devam etmesinden dolayı miktarı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadığı bildirildi.

19:01 Olay yerine hazırda bulundurulmak üzere bir ambulans gönderildiği bildirildi.

19:20 Olay yerinde ele geçirilen mühimmatların belgelenebilmesi için Savcı'nın beklendiği bildirildi.Bulunan mühimmatlar arasında lav silahlarının yanı sıra patlayıcı ve roketatarlarında olduğu bildirildi.

19:24 "Zir Vadisi'nin daha önce Yerleşime açılmadan önce Özel Kuvvetler tarafından eğitim alanı olarak kullanıldığı öğrenildi.

Yenikent Zir Vadisi harabelerinde kuyu bulundu

Yenikent Zir Vadisi harabelerinde krokilerden yola çıkılarak yapılan çalışmada bir kuyu bulundu. Harabelere sırtını dönerek adım hesabı yapan bir polis, belli bir noktaya ulaştıktan sonra zıplayarak zemini yokladı. Bulunan kuyuda köpek yardımıyla arama çalışması başlatıldı.

Basın mensupları Zir Vadisi harabelerine yaklaştırılmıyor

Emniyet güçlerinin Ergenekon kazısı yapacağı Yenikent Zir Vadisi harabelerine basın mensuplarının girişi yasaklandı.
Savcılık, kazı yapılan yerde bubi tuzağı bulunabileceği ihtimaline karşı basının bölgeye yaklaştırılmaması talimatı verdi.

Bu arada kazıdaki son çalışmaların ardından  30 el bombası, 9 sis bombası, 800'den fazla G3 mermisi, 10 aydınlatma fişeği, çok sayıda kaleşnikof mermisi bulundu.

 

 
Kaynak:
Bu haber toplam 1414 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri