Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerel marketlerin Voltran taktiği

30 Nisan 2008 / 21:13
Üyelerini büyük zincirlere karşı rekabetçi yapabilmek için giderleri azaltıcı ve gelirleri artırıcı projeler geliştiren PERDER, bu sayede 40 milyon YTL tutarında tasarruf oluşturmayı hedefliyor.
İstanbul Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (İstanbul PERDER) Başkanlığına seçilen Turan Özbahçeci, PERDER'in İstanbul şubesine bağlı 36 şirketin 396 mağazası bulunduğunu belirterek, "Her birimizin ayrı bir özelliği var. PERDER'in güzelliği de burada. Her birimizin iyi yönlerini alıp, hepimizi o iyilikten faydalandırmak istiyoruz" dedi.

8 KONUDA ORTAK ÇALIŞMA

Giderleri azaltmaya ve gelirleri artırmaya yönelik projeler geliştirdiklerini belirten Turan Özbahçeci, bundaki amaçlarını, "Tek başına yapamadığımız şeyleri birlikte yapabilmek" diye açıkladı. Akaryakıt, poşet, araç kiralama, yazar kasa rulosu, GSM telefon hizmeti, bankalar, sigorta ve insört konusunda ortak satın alma organize ettiklerini ifade eden Özbahçeci, şöyle devam etti: "Hedef, yıl sonuna kadar üyelerin giderlerini cirosunun yüzde 2'si nisbetinde düşürebilmek. Bunun rakamsal bedeli yaklaşık 40 milyon YTL civarında. Ancak hiçbir üyenin bu organizasyonlara katılma zorunluluğu yok, tamamen isteğe bağlı."

MÜŞTERİYE DAHA YAKIN

"Sektörde çok ciddi iş potansiyeli var. Bunu yereller elde etsin istiyoruz" diyen Turan Özbahçeci, üyelerin açtığı her yeni mağazayı kendi işletmeleri gibi gördüklerini söyledi. Özbahçeci, müşteriye daha yakın olan yerel zincirlerin hızlı hareket ederek büyük rakipler karşısında başarılı olacağını vurguladı.

PERDER endeksi oluşturuluyor

7 bölgedeki 8 yerel perakendeci derneği tarafından 2006 yılında oluşturulan Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 205 firmanın bin 206 mağazasını çatısı altında topluyor. Yerel perakendeyle ilgili şu anda resmi bir veri yok, ancak Turan Özbahçeci, yerel marketlerin sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydettiğini söyledi. Zet Nielsen firmasıyla PERDER endeksi adıyla bir çalışma yaptıklarını anlatan Özbahçeci, bu endeksle yerellerdeki gelişmeleri bir şirketinki gibi anında izleyeceklerini kaydetti. Özbahçeci, sektör hazır olduğunda ortak e-ticaret uygulamasının hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

AB'den eğitim desteği alınıyor

2 yıl sürecek başkanlığında en önemli gündemin eğitim olduğunu vurgulayan Turan Özbahçeci, MEB ile ortak çalışarak sektör çalışanlarını sertifikalı hale getireceklerini söyledi. Bunun için hazırlanan projeye AB'den 112 bin 500 euro tutarında destek alacaklarını anlatan Özbahçeci, sektörel insan kaynağı ile ilgili bir veritabanı oluşturduklarını belirterek şöyle devam etti: "Çalışanları burada kayda alıyoruz. Personelin nerede, ne kadar, hangi maaşla ve hangi çalışma puanıyla çalıştığının kayıtlarını tutarak sirkülasyona neden olan problemli çalışanlardan sıyrılacağız, minimize edeceğiz."

Yeni Şafak

Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri