Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerleşim ısrarında geri adım

23.09.2009 17:43
İsrail ve Filistin liderlerini biraraya getiren ABD başkanı, illegal yerleşimlerin durdurulması için yaptığı ısrardan vazgeçti
ABD Başkanı Barack Obama'nın dün akşam New York'ta, 6 ayı aşkın süredir görüşmeyen İsrail ve Filistin liderlerini bir araya getirdi.

İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan görüşmelerin yeniden başlamasının "öncelikli" olduğunu savunan Obama, İsrail'in illegal yahudi yerleşimleri tamamen durdurması için yapılan ABD ısrarından geri adım atıldığının da sinyallerini verdi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, "barış görüşmelerini yeniden başlatma konusunda ayak diremelerinden duyduğu memnuniyetsizliği" dile getirdiği bildirilen Obama, taraflara "sabrının kalmadığını kuvvetli bir şekilde" ifade etti.

ABDli kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Obama'nın, her iki tarafa, "Yeteri kadar konuştuk. Bu uzlaşmazlığı sona erdirmek durumundayız. Her an kapanabilecek bir fırsat penceresi var" dedi.

İSRAİL'İN İNADINA BOYUN EĞDİ

Barış görüşmeleri önündeki en büyük engel olarak illegal yerleşimleri gösteren ve İsrail'den inşaatların durdurulmasını ön şart olarak talep eden ABD başkanı, görüşmede bu konuyu hiç gündeme getirmeyerek Netanyahu hükümetinin inadına boyun eğdi.

Sadece doğrudan görüşmelerin yeniden başlamasının gerekliliği üzerinde duran Obama, Kudüs'ün statüsü, mültecilerin geri dönüş hakkı ve Filistin devleti gibi konularda da konuşmadı.

İsrail'in yerleşimler konusunu çıkmaza sokarak, varolan durumun sürmesini sağladığı yorumları yapılırken, Obama'nın yerleşimler konusunda "durdurma" yerine "kısıtlama" kelimesini kullanması İsrail tarafında memnuniyetle karşılandı.

Öte yandan, Filistinli Başgörüşmeci Saib Erekat'ın verdiği bilgiye göre, Filistin heyeti, Obama'ya Yahudi yerleşimlerinin Kudüs'ü sarmalamasıyla ilgili bir Filistin haritası sundu.

"İsrail 2008'deki anlaşmaları onurlandırmalı"

Üçlü zirveden sonra gazetecilere dağıtılan yazılı açıklamaya göre Abbas, İsrail'in, Doğu Kudüs dahil işgal edilen topraklardaki yerleşimi durdurma yönündeki yol haritası taahhüdünü yerine getirmesi gerektiğini yineledi.

Abbas, açıklamada şunları kaydetti:

''Bugünkü görüşme de yol haritasına ve uygulanmasına yönelik taahhüdümüzü teyit etti. Ayrıca İsrail tarafının yerleşim konusundaki taahhütlerini yerine getirmesini talep ettik. Görüşmelerin yeniden başlaması, daha önceki İsrail hükümetiyle yaptığımız görüşmelerdeki gibi 1967 sınırlarına çekilmeyi ve işgale son vermeyi kabul etme temeline dayanan müzakere sürecinin tanımına bağlıdır.''

Bunu ABD Başkanı Obama ve üçlü görüşmede yinelendiğini belirten Abbas açıklamasında, ''Amerikan yönetiminin, barış görüşmelerinin bizim için yeniden başlamasına olanak sağlamak için önümüzdeki haftalarda tarafların durumlarını gözden geçireceğine inanıyoruz'' ifadesini kullandı.

İsrail basınına göre, Netanyahu, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, ''Filistin tarafı da dahil, barış görüşmelerinin mümkün olan en kısa sürede, ön koşulsuz olarak başlaması konusunda genel bir mutabakat bulunduğunu'' söyledi.

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri