Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yermük'deki Filistinli mültecilerin dramı

10 Ekim 2008 / 20:22
Suriye'deki Filistinli mülteci kampında dün çıkan ve 4 kişinin öldüğü çatışmanın ayrıntıları belli oldu.
Abdullah Aydoğan Kalabalık /Kahire

Topraklarını terke zorlanan mazlum Filistin halkı Lübnan, Ürdün ve Süriye gibi Şam diyarı ülkelerine, tekrar vatanlarına dönmek niyetiyle gruplar halinde hicret ederek, ilk zamanlar çadırlara yerleştirilmişti.

Günler, aylar, yıllar, on yıllar böylece geçti. Çadırlar zamanla küçük barakalara, ardından gecekondulara, sonradan ise altyapı hizmeti olmayan çarpık yerleşim birimlerine dönüştü.

Filistin Kurtuluş Örgütünün mültecilerin tekrar Filistin'e dönmeleri hedefine binaen Mülteci Filistinlilere Ürdün dışındaki ülkeler vatandaşlık vermedi.

Uzun vadede isabetli gibi gözüken bu politika, en az üç neslin hiç bir ülke vatandaşı olmaksızın, bulundukları ülkelerde ikinci sınıf vatandaş olarak yaşamasına sebep oldu, bu vahim durum hâlâ devam ediyor.

İş, eğitim ve diğer hukuki haklar gibi bir çok konuda mülteciler, yaşadıkları ülkelerde ciddi sıkıntılarla yaşamak zorunda kalıyor. Ürdün'de yaşayan Filistinlilerin eğitim, kültür, sosyal ve ekonomik durumları diğer ülkelerdeki mültecilere nazaran çok daha iyi seviyede. Diğerlerinin yaşam düzeyleri göz önüne alındığında, hâlâ sürgün hayatı yaşadıkları söylenebilir.

Yaşadıkları güvenlik problemleri ise cabası. Lübnan Sabra ve Şatilla Filistin mülteci kampında 1982 yılında yaşananlar, buna en isabetli örnek olsa gerek.

Dün yarım milyon Filistinli mültecinin yaşadığı Suriye'deki Yermük kampında güvenlik güçleri ile kampa girdikleri iddia edilen yabancılar arasında çatışma çıktı. Olayda bir güvenlik görevlisi ve dört silahlı direnişçi hayatını kaybetti.

Burada Filistin'de faaliyet gösteren bütün direniş hareketlerine bağlı üyelerin yaşadığı biliniyor. Suriye'de yer alan 15 adet Filistin mülteci kampından 8 tanesi başkent Şam'ın etrafında, geriye kalanlar ise Halep ve diğer bölgelerde yer alıyor.

Olay, Filistinlilerin yanında diğer ırkların da yoğunlukta yaşadığı kampın, kuzey bölgesindeki yerleşim birimlerinde meydana geldi. Burası başkent Şam'a 8 km. uzaklıkta yer alıyor.

Dün saat 12 civarında başlayan çatışmada hayatını kaybeden silahlı grubun Filistinli değil, selefi cemaatlere bağlı diğer Arap ülkeleri vatandaşları olduğu bildirildi.

Öldürülenleri hangi ülke vatandaşı oldukları konusunda haber ajansları farklı bilgiler geçti. Bir haber ajansı öldürülenlerin Suudi Arabistanlı veya Iraklı olduklarını kaydederken, bir başka haber ajansı ise silahlı grubun, İran'da dini liderlerine baş kaldıran İranlı Araplar olduklanı iddia etti.

Suriye yönetiminden konu ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Filistinli kaynaklar ölenlerin Filistinli veya Suriyeli olmadıklarını doğruladı.Aynı kaynak yabancıların Lübya Caddesinin batısında ve 'Ebu Haşiş' kahvehanesinin karşısındaki binada daire kiraladıklarını da belirtti.

Suriye askeri istihbaratı tarafından çoktandır takip edilen yabancılardan, çatışmada yaralananların kamptaki hastaneye kaldırıldıkları, diğerlerinin ise göz altına alındıkları bildirildi. Tutuklananlar arasında kadınlar da bulunuyor.

Filistinli mültecilerin ilkel şartlarda yaşadığı kamplar, bulundukları devletlerin yerel yönetimleri tarafından gereği kadar dikkate alınmıyor, buralara yıllardır uluslar arası yardım kuruluşları sahip çıkmak zorunda kaldı.

Haliyle bu vahim durum, hem mülteciler hem de ev sahibi devletler adına, zaman zaman ciddi güvenlik problemlerine sebep oluyor.

Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri