Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeşil çaydaki tehlike

11.10.2009 17:00
Yapılan yeni bir araştırma yeşil çay düşkünlerinin büyük risk taşıdığını ortaya koydu...
Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bilim adamları yaptıkları araştırma sonucunda yeşil çayın kanser tedavisi alan kişilerde kullanılmaması gerektiğini açıkladılar.

Yeşil çayın ve içerdiği moleküllerin kanser karşıtı etkisi araştırmacılar tarafından detaylı incelendi ve bazı kanser hastaları yeşil çayı kendi tedavi süreçlerinde bu özelliğinden yararlanmak üzere tedavilerine yardımcı olması için kullanıldı Bortezomib (BZM) (boronik asit içeren proteazom inhibitörü) ülkemizde multipl miyelom ve dirençli lenfoma hastalığında kullanılan bir kemoterapi ajanıdır. Bilim adamları yeşil çay ile tedavi kombinasyonunun kanser karşıtı etkisini araştırdılar. Beklenenin aksine değişik yeşil çay bileşenleri BZM ile birlikte kullanıldığında tümör hücrelerinin ölümünü engelledi.

Birlikte alındığında sonuçlar gösteriyor ki yeşil çay polifenolleri BZM nin tedavi edici özelliğini engellemekte. Hastalar tedavileri sırasında çeşitli bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmakta ya da hekiminden bu konuda talep ve öneri almakta. Bu çalışma boronik asit içeren proteazom inhibitörleri içeren kanser tedavisi gören hastalarda yeşil çay kullanımın önerilmemesini vurgulamaktadır. Bitkisel ajanların ve alternatif tıp ürünlerinin kullanım yaygınlığı bu konunun önemini daha da ortaya çıkarmaktadır.

Bu haber toplam 2846 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri