Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeşil operasyondan nasıl kurtuldu?

10.10.2010 13:31
Arif Doğan’ın iddiaları ile yeniden gündeme gelen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, Şafak operasyonundan nasıl kurtuldu...
Arif Doğan’ın iddiaları ile yeniden gündeme gelen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, Şafak operasyonundan nasıl kurtuldu...

JİTEM’in kurucusu Ergenekon sanığı emekli albay Arif Doğan’ın iddiaları ile yeniden gündeme gelen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşayıp yaşmadığı tartışmaları devam ediyor. Yeşil’in yaşadığı tartışmaları 4 yıl önce de gündeme gelmiş ve polis baskınından son anda kurtulduğu iddia edilmişti.

‘EVDEN SON ANDA KAÇTI’

İstanbul Organize Şubesi, Kadıköy’de bir sigortacıyı bacağından vurdurttuğu iddia edilen Murat Yıldırım’ı yakalamak için “Şafak” ismi verilen soruşturma başlattı. 14 Şubat 2006 günü yapılan operasyonda aralarında Yeşil’in oğlu Murat Yıldırım’ında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Oğlunun yakalandığı Kadıköy’deki evde Yeşil’in de kaldığı ancak baskından kıse süre önce evden ayrıldığı iddia edildi.  

CERRAH YALANLAMIŞTI

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah önce “ölmüş birini neden arıyayım” sonra da “Operasyonunu Murat Yıldırım’a yönelik yaptık” açıklaması yapmıştı.

Artık sıra yargının görevini yapmasında

Sanıkları arasında Albay Cemal Temizöz’ün de bulunduğu faili meçhuller davalarının müdahil avukatı Tahir Elçi, faili meçhul cinayetler konusunda en büyük görevin yargıya düştüğünü söyledi. Elçi, “1993-1995 yılları Güneydoğu bölgesi için oldukça karanlık bir dönemdi. İşlenen cinayetler bir bir gün yüzüne çıkıyor. Albay Cemal Temizöz davası bunun en çarpıcı örneğidir. Yargının bu anlamda adil bir kararlar vererek, suçluları en ağır şekilde cezalandırması gerekiyor” dedi.

ÖZAL VE BİTLİS SUİKASTLERİ ÇÖZECEK

Turgut Özal ve şehit Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in ölümlerinin üzerindeki sis perdesinin aralanması gerektiğine dikkat çeken Elçi “Özal ve Bitlis’in ölümüyle ilgili yıllar sonra gelen itirafları önemsiyoruz. Çünkü, karanlık bir dönemde şüpheli bir şekilde yaşamlarını yitirdiler. Bu olayların sis perdesi aralanırsa Türkiye’nin demokratikleşme alanında önünde bulunan engellerin büyük bir bölümü de kalkacaktır” dedi.

Kaynak: Star

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri