Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YİBO'LAR İBO OLUYOR

28.04.2010 06:19
Son günlerde cinsel istismar olaylarıyla gündeme gelen YİBO’lar artık yatılı olmayacak. Çocuklar okullara, servislerle taşınacak. Bu yeni uygulama 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıflar için hemen başlatılacak.

 

Yakup Bulut'un haberi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun YİBO’ların (Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) yeniden yapılandırılma çalışması tamamlandı. Sorunlarla gündeme gelen YİBO’ların yatılı olmayan bölge okulları (İBO) olarak varlığını korumasına karar verildi.

TAŞIMALI EĞİTİM DEVREYE GİRİYOR

Halen YİBO’da yatılı kalan öğrenciler için taşımalı eğitim devreye sokulacak. Çocuklar evlerinden bölge okullarına, ücreti devlet tarafından karşılanan servislerle taşınacak. Böylece aile ortamında anne-baba desteği ile yetişecek öğrencilerin kişilik gelişimlerinin, olumsuz etkilerden kurtulması hedefleniyor. YİBO’lara ulaşılması çok zor olan uzak köylerde ise, köy okulları devreye sokulacak. Çok az nüfusun olduğu, 8-10 çocuklu köylerdeki köy okulları da açık tutulacak. İl Milli Eğitim Müdürlerine bizzat Bakan Çubukçu tarafından köy okullarının açık tutulması için talimat verilecek. YİBO’ların yeni yapısıyla ilgili çalışmanın detaylarını duyuracak. Bu yeni uygulama 1, 2, 3, 4 ve 5’inci sınıflar için hemen başlatılacak. (star)

Bu haber toplam 1840 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri