Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Resim daha da netleşiyor...

19.05.2009 00:25
Vatan Gazetesi Yazarı YİĞİT BULUT bugünkü yazısında son dönemde 'kürt sorunu' ilgili gelişmelerin dikkat çeken yanını yazdı.
Resim daha da netleşiyor...

Hasan Cemal gitti ve Karayılan’ı “eliyle koymuş” gibi buldu... ABD istihbarat kaynakları “nerede” olduğunu bilmiyorlar mıydı!

Örgütün başını Ecevit Hükümeti’ne “ABD istihbarat” birimleri “yurtdışında” asılmamak kaydıyla teslim etmediler mi!

Karayılan olayı çözecek “akil adamlar” listesi verdi ve “başına da sözcü olarak” İlter Türkmen’i koydu!
İlter Türkmen geçen iki hafta içinde Cumhurbaşkanı ile görüşmek için köşke çıktı. Yanında “ABD’den gelmiş bir isim” vardı! Kamuoyuna şöyle bir açıklama yapıldı; ABD’den çok değerli bir “isim” Türkiye’de bir “düşünce kuruluşu” oluşturuyor, Türkiye’de bir ilk Cumhurbaşkanı Gül’e bilgi verdik...

Abdullah Gül açıklama yaptı; Kürt sorununda “önemli açılımlar” olabilir!

Şimdi biraz daha geriye gidelim... Yerel seçimlerden sonra ilk “Encümeni Daniş” toplantısı gerçekleştirildi. Moda Deniz Kulübü’nde gerçekleştirilen toplantıya, eski Genelkurmay Başkanları Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Emekli Büyükelçi İlter Türkmen ve birçok isim katıldı!

Daha da geriye gidelim... Abdullah Gül, bakanlığı döneminde Sedat Sertoğlu ile Vatan Gazetesi’nde bir röportaj yaptı ve bu konuşmada ABD ile konuştukları “9 maddelik gizli plan” vurgusu yaptı! İddialara göre o planlamada “bugün konuşulanlar” vardı!

TSK’nın Kandil’i vurmasından hemen sonra CNNTURK’te ve ertesi gün bu köşede, Prof. Dr. Hasan Köni çok önemli iddiasını tartışmaya açtı! Ne diyordu Köni? Bu operasyon NATO doktrini çerçevesinde gerçekleşen bir “anlaşmaya” dayanıyor, bir yıl kadar devam edecek, sonrasında “siyasi çözüm” gündeme gelecek...

Sevgili dostlar, şimdi kısa birkaç detaya bakalım; İlter Türkmen kim? Babası 1953-1957 yıllarında Türk istihbaratının başında bulunan eski büyükelçi, dışişleri bakanı!

Ve en önemlisi 1980 sonrası Yunanistan NATO’dan “çıkmış” iken ABD’nin isteğiyle “geri dönmesine” olur veren Dışişleri Bakanı! ABD istedi “Türkmen olur dedi”!

Şimdi soralım; “Kürt sorunu” olarak tarif ettikleri dinamik ile ilgili “net bir plan” işleme konulmuş! Tıkır tıkır işliyor! Peki “bu plandan” bırakın bizi, hükümetin, iktidar partisi milletvekillerinin, TSK’nın, TBMM’nin haberi var mı! Bunu yapan irade “nerede”!

Yukarıdaki “olayları” ve “ilişkileri” bir daha okuyun, çok şey göreceksiniz!

Not: Bahsettiğim plan “okyanus ötesi” bir yapı! Henüz “detayları” bilmiyoruz, bu yüzden tedirginiz ama “olumlu-olumsuz” kesin bir şey söyleyemiyoruz! Plan ithal ama “ayrılıkçı” Kürtler bir noktada yanılıyorlar, İlter Türkmen de bunu net olarak açıkladı; bu “üniter devlet” yapısı “odaklı” bir çözüm denemesi olacak! Tekrar ediyorum; plan ithal ama “odak Türkiye’nin yapısının korunması”! Olmasa ne olur? Aksi “kabul edilemez” ve “tartışılamaz”! Kimse hayal kurmasın! Okyanus ötesindekiler bile!

YİĞİT BULUT- VATAN


Bu haber toplam 922 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri