Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yine CHP şirretliği!

10.04.2009 17:47
Samsun'un İlkadım ilçesine MHP'den Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ın başkanlığındaki ilk meclis toplantısında başörtüsü tartışması yaşandı.
CHP'nin meclis üyesi Engin Abdik, toplantıya başörtüsüyle gelen AK Parti meclis üyesi Muradiye Ergin'e tepki gösterdi. Belediye meclisinin kamusal alan dahilinde olduğunu belirten Abdik, kılık kıyafete dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Abdik, "Kamusal alanda kılık kıyafet ile ilgili zorunlularlar var. Arkadaşlarımızın bu zorunluluklara uyup uymadığını Sayın Başkanım sizin takip etmeniz iyi olur" diyerek uyarıda bulundu.

Meclis üyesinin uyarısına ise İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş cevap vermedi. Daha sonra söz isteyen AK Partili meclis üyesi Av. Kerami Gürbüz, CHP'li Abdik'e "Demokrasilerde kişinin kılığı kıyafeti, düşüncesi ne olursa olsun, yönetimlerde temsil edilmeli, söz sahibi olmalıdır." diyerek cevap verdi.

Eleştrinin hedefi olan AK Parti meclis üyesi Muradiye Ergin ise herhangi bir açıklama yapmadı. Kısa süren tartışmanın sona ermesinin ardından Başkan Necattin Demirtaş, seçimlerde halkın iradesinin tecelli ettiğini hatırlattı. Siyasi kimliklerin bir tarafa bırakılıp ilçenin gelişmesi için çalışılması gerektiğini söyleyen Demirtaş, "Enkaz edebiyatı yapmayacağız. Geçmiş geçmişte kaldı. Biz bundan sonra ne yapacağımıza bakacağız. Biz seçimler öncesinde de her şeyi yapacağız iddiasıyla göreve gelmedik. Bütçeye bakacağız, durumumuza göre iş yapacağız. En acil neyse ona öncelik vermek koşuluyla çözüm üreteceğiz, sözümüzü yerine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Komisyon üyelerinin seçimi için yapılan gizli oylamada meclis 1. başkan vekililiğine CHP'li üye Muhammer Esen, 2. başkan vekilliğine MHP'li üye Muhammer Muratoğlu seçildi. Ayrıca meclis katip üyeliğine MHP'li üye Bahri Çakır ve AKP'li üye Mehmet Aksu, encümen üyeliğine MHP'li üye İsmail Sevindik ve Sezai Onaran ile CHP'li üye Şule Köktener getirildi. İhtisas komisyonu üye seçimleri de partilerin meclisteki dağılımları oranında 2 MHP, 2 AKP ve 1 CHP'li üye şeklinde gerçekleşti
Bu haber toplam 2014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri