Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yine PKK, yine PKK

28 Temmuz 2008 / 15:11
İstanbul Güngören'de 17 kişinin hayatını kaybettiği ve 109 kişinin de yaralandığı patlamalarda kullanılan bombanın türünün RDX olması dikkatleri terör örgütü PKK'ya çevirdi.
ANAFARTALARDA DA RDX VARDI

RDX (Trimetilentrinitriamin) Hekzogen, siklonit, T4 Trimetilentrinitriamin isimleri ile bilinen RDX beyaz renkde ateşleme hızı 8750 m/sn ve parçalama etkisi yüksek bir patlayıcıdır. Bazı infilaklı kapsüllerde, kapsüllerin çoğunda ana madde ve karışım halinde askeri amaçla kullanılır. Terör örgütü PKK'nın RDX tipi plastik patlayıcıyı daha önce Diyarbakır ve Van'daki eylemlerinde de kullandığı belirtiliyor.

VALİ'YE YAPILAN SALDIRIDA DA KULLANILMIŞTI

Terör örgütü PKK, A-4 ile C-4 patlayıcılarının yanısıra RDX tipi plastik patlayıcıyı da kullanıyor. Daha çok gizli servisler tarafından kullanıldığı belirtilen RDX tipi plastik patlayıcıyı, terör örgütü daha önceleri birçok olayda kullandı. 2004 yılında Van'ın eski Valisi Hikmet Tan'a yönelik yapılan bombalı saldırıda da terör örgütü RDX-C-4 patlayıcısını kullanmıştı.

DÜZENEKLER AYNI

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Laboratuvarı'ndan gelen raporlarda, patlamada kullanılan bombanın daha önce terör örgütünün Batman-Beşiri, Şırnak, Hakkari-Çukurca ve Yüksekova, Doğubeyazıt, Diyarbakır gibi illerde yaptığı eylemlerde kullandığı uzaktan kumandalı bomba düzenekleri ile aynı olduğu tespit edilmişti. Saldırıda RDX - C-4 tipi 8 ile 10 kilogram bomba kullanılmış, düzenekleri ise Amonyum Nitrat Tetri, PVC plastikten olduğu tespit edilmişti.

PKK, bombalarında 'RDX' içerikli A-4 plastik patlayıcı kullanıyor. Bombanın patlatılmasında ise UHF/ VHF dalga boyunda çalışan FT-411 Yaesu, Kenwood, Aselsan Kobra, Technova marka el telsizleri ile Motorola marka 'walky-talky' tipi telsiz cihazları kullanıyor.

RDX'İN ÖZELLİKLERİ


Gerçek adı cyclotrimethylene-trinitramine olup saf rdx 204 derecede erir ve 1.816 g/cm³ yoğunluktadır. Daha yüksek yoğunlukta döküm ya da presleme ile elde edilebilir. Diğer patlayıcılarla bir miktarda kombinasyon halinde kullanılabilir. Higroskopik değildir ve suda çok az çözünür. Saf halde ıslak olarak yüklenebilir. Patlama hızı 27500 ft/s dir. Yalnız kullanımında zehirli özellik gösterebilmesi ve çabuk reaksyona girmesi sebebiyle genelde katışık olarak kullanılır.
Kaynak:
Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri