Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlim Yayma Vakfı Üniversitesi Onaylandı

02.09.2009 22:56
YÖK İlim Yayma Vakfının Üniversitesine onay verdi. Sabahattin Zaim Üniversitesi 2011-2012 eğitim döneminde açılacak.

YÖK, faizsiz bankacılık teziyle adını duyuran Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in adını alan Üniversitesi için, İlim Yayma Vakfı’nın binalarında 2011-2012 yılında eğitime başlanacağını bildirdi. 1951 tarihinde kurulan İlim Yayma Cemiyeti, 1973 yılında da İlim Yayma Vakfı’nı da kurmuştu.

Prof. Dr. Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve İlim yayma Vakfı üyesi İsmail Adak, kurulacak üniversiteleri ile bilgileri VATAN’a değerlendirdi. Adak, İlim Yayma Vakfı’nın kuracağı üniversitenin akademik kadrosunun öncelikli olarak burs verdikleri öğrencilerden oluşacağını söyledi: “Üniversitemiz 2011-2012 eğitim döneminde açılacak. Üç fakülte ve iki de araştırma enstitümüz olacak. Toplamda 2 bin 600 öğrenciye ulaşmaya çalışacağız.

Bizi tercih edecek öğrencilere burs imkanı vereceğiz. Akademik kadro olarak da, İlim Yayma Vakfı’nın burs verdiği öğrencilerden yararlanacağız. özellikle yurtdışına gitmiş veya bir şekilde Türkiye’deki devlet üniversitelerinden ayrılmış öğretim elemanlarını tercih edeceğiz.”

Faizsiz ekonomi eğitimi
İktisat profesörü Sabahattin Zaim adına kurulacak üniversitede İktisadi ve İdari Bilimler , Doğa Bilimleri , Mühendislik Fakültesi ve Eğitim Fakülteleri kurulacak. Fen Bilimleri Araştırma Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Araştırma Enstitüsü’nün de ilk yıl kurulması planlanıyor. Üniversite, İlim Yayma Vakfı’nın İstanbul Bakırcılar Yokuşu, Vefa ve Fındıklı’daki binalarında eğitim verecek...

Bu haber toplam 6196 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri