Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK'ten hocalara sınır ötesi harekat

14.06.2010 01:29
Hayatında bir kere bile yurt dışına çıkmamış rektör adaylarının olduğunu açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan yüksek öğretimde devrim olacak bir çalışma başlatacaklarını açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde devrim yaratacak kararı AKŞAM'a açıkladı. YÖK'ün yakın bir zamanda hayata geçmesi beklenen projesi ile Türk üniversitelerinde görev yapan tüm profesör ve doçentler, yurtdışına gönderilecek.

YÖK; ABD New York merkezli üniversiteler ağı olan SUNY kapsamında ABD'deki 64 üniversite ile, İngiltere ve Almanya'daki bazı üniversiteler ile anlaşma imzaladı. Bu ülkeler dışında Fransa ve ABD Kaliforniya'daki 200 üniversite ile de görüşülüyor. Bu üniversitelerle de anlaşma sağlandıktan sonra, öncelikli olarak talepte bulunan öğretim üyeleri, daha sonra da tüm profesör ve doçentler yurtdışında gönderilecek. Türk öğretim üyeleri gittikleri ülkede1 yıl kalacak. Bu süre içinde alanlarıyla ilgili araştırmalar yaparak tecrübelerini artıracaklar ve yabancı dillerini geliştirecekler. Özcan, 'Bu proje ile Türk akademik hayatına kültürel olarak önemli bir gelişim sağlayacak' dedi.

HİÇ YURTDIŞINA ÇIKMAMIŞ REKTÖR ADAYI
ÖĞRETİM üyelerinin yurtdışına gitmeme, gidememe gibi ciddi bir sorunu var. Rektör adayı olup da yurtdışına gitmeyenler bile var.  Rektör adayından bahsediyorum, hoca, yurtdışına çıkmıyor, diline güvenmiyor. Söyleyecek bir çalışması yok. Geçen yıl master için müracaat eden herkesi 3 ay yurtdışına gönderiyorduk. Yolladık da ne oldu? Başlayalı 9 ay oldu, 409 kişi anca gitti.

ÖSYM'DEN GELEN 180 MİLYON LİRA
Geçen dönem master için geliştirdiğimiz programın benzerini şimdi de doçent ve profesörler için yapıyoruz. Tüm üniversite hocalarımızı kendilerini geliştirmeleri için  ÖSYM'den aldığımız 180 milyon TL ile yurtdışına göndereceğiz. Anlaştığımız üniversitelerin hepsi çok üst düzey iyi okullar

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri