Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yoksulluk İçin Proje

24.11.2009 21:16
Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu "Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi" tamamlandı.

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu ve Avrupa Konseyi tarafından ortaklaşa yürütülen "Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi" tamamlandı.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu ve Avrupa Konseyi tarafından 2006 yılında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başlatılan projenin sonuçlanması dolayısı ile Swiss Otel'de bir toplantı düzenlenecek.

Proje kapsamında, etik ilke ve değerlerin kurum içi eğitimlerinde yer alması, bu eğitimlerin içeriği ve yönetimin çağdaş standartlara yükseltilmesi, etik kültürünün kurumlar tarafından benimsenmesi amaçlandı. Proje kapsamında, yozlaşma ve etik dışı davranış ile uygulamalar açısından risk taşıyan 10 alanda Türkiye açısından ilk olma özelliği taşıyan araştırmalar yapıldı. Proje kapsamında, gümrük hizmetleri, tapu hizmetleri, kamu ihaleleri, sağlık hizmetleri kayıt dışı ekonomi, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, yerel yönetimlerdeki imar uygulamaları, kolluk hizmetleri, çıkar çatışmaları ve kültürel/toplumsal altyapılar gibi alanlarda araştırmalar yapıldı. Araştırmalar aracılığıyla söz konusu hizmet alanlarındaki kurumların sorunlarının azaltılarak hizmet kalitesinin ve vatandaş memnuniyetinin artırılması konusunda kayda değer öneriler sağlandığı vurgulandı.

Proje kapsamında, yerli ve yabancı uzmanlar tarafından yolsuzluklarla mücadele mevzuatının etkinliğini değerlendirme ve öneriler geliştirmek amacıyla bir rapor hazırlandı. 

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri