Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK'te Sezer'in tüm izleri silindi

17.07.2009 11:12
YÖK'de yaşanan ‘'İmam Hatip krizi''sonrası Bülent Serim'in istifası ile birlikte, YÖK'teki ‘'Ahmet Necdet Sezer damgası'' da silindi.
Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte, bugüne kadar YÖK üyeliklerine iktidara yakın isimler atandı. Kurulun yapısı ve dengeler de değişti.

Sezer'in YÖK Başkanlığı'na getirdiği Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yerine İslami çalışmalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın atanması ile birlikte, Sezer'in atadığı üyelerden önce Aybar Ertepınar sonra da Bülent Serim istifa etti.

Yasaya göre YÖK üyeliklerine, Cumhurbaşkanı'nca 7, Bakanlar Kurulu'nca 7, Üniversiteler Arası Kurul tarafından da 7 isim atanıyor ve toplam 21 kişiden oluşuyor. Bakanlar Kurulu'nca belirlenen isimlerin çoğu hükümete yakınlığıyla biliniyor. Üyeler 4 yıl görev yapıyor. Serim'in istifası sonrası YÖK'te, Sezer'in atadığı isimlerden sadece Prof. Ali Ekrem Özkul kaldı. YÖK'ün yapısı Gül ve AK PARTİ hükümeti döneminde atanan isimler ile değiştirildi.

BAŞKAN MALEZYA EKOLÜNDEN

Başkanlığa Aralık 2007'de Yusuf Ziya Özcan atandı.. ODTÜ Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi olan Özcan'ın İslami konuları işleyen makaleleri dikkat çekti. Malezya'daki Uluslararası İslam Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. AK PARTİ içinde çeşitli araştırmalar yapan şirket Pollmark'ın kurucularından olan Özcan, bir makalesinde, "İslami kurallara göre yaşansaydı az problem olurdu" dedi. Özcan'ınm görevi Aralık 2011'de bitecek.

‘'ZİNA SUÇ OLSUN''

YÖK üyeleri arasında Milli Görüşçü olarak bilinen ve AK PARTİ'ye yakın bir isim olan Emin Saraç'ın oğlu Yekta Şaraç da bulunuyor. Şaraç'ın görevi de Ekim 2009'da bitecek. YÖK üyesi ve Başkanvekili İzzet Özgenç ise, Erdoğan'ın hukuk danışmanlığını yaptı. TCK görüşmeleri sırasında "zinanın hapisle cezalandırılmasını" istedi. Kuran kurslarının da cemaat ve tarikatlarca düzenlenmesini istedi. Bülent Serim'in istifasında, bu demeç de etkili oldu. Görev süresi Mart 2011'de bitecek.

ERDOĞAN'IN DOKTORU DA VAR

Bir başka YÖK üyesi olan Emin Kuz ise Gül tarafından daha önce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına getirilmişti. Görev süresi Ekim 2009'da bitecek. YÖK üyesi Prof. Dr. Yunus Söylet ise Başbakan Erdoğan'ın doktoru... İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne de 2. sıradan Gül tarafından atanmıştı.
Bu haber toplam 1770 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri