Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YÖK'ten öğrenci affına itiraz var

06 Ekim 2008 / 04:37
YÖK Başkanı Prpf. Dr. Yusuf ziya Özcan, yüzbinlerin gözünü diktiği af yasasının genişlemesinin üniversitelere sıkıntı vereceğini söyledi.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, okuldan kaydı silinen öğrencilerin heyecanla beklediği affın genişletilmesinin üniversitelerde sorun yaşatacağını söyledi. Öğrenci affının 2005 yılından sonra okulla ilişiği kesilen öğrenciler için çıkarılması görüşünü sunduklarını söyleyen Özcan, "Daha ileri giderse 10 yıl önceki dersinden sınava girecek öğrenci belki emekli olduğu için hocasını bulamayacak, ders bile ortadan kalkmış olacak. Nasıl sınav yapılacak" diyerek bunun üniversiteleri sıkıntıya sokacağını söyledi.

Rekabet edemeyiz

Bulgaristan'da öğrenim ücretlerinin 2600 dolara kadar düşmesi üzerine üniversiteleri de uyaran Özcan, "Büyük bir rekabet var. Dikkat etmezsek 5-10 yıl sonra başka ülkelerdeki üniversitelerle rekabet edemeyecek durumda kalabiliriz. Pazardan biz de payımızı alalım" uyarısında bulundu. Yabancı öğrenci çekmek için kesinlikle bir şey yapılması gerektiğini kaydeden Özcan, "Zor durumdayız" diyerek Yabancı Öğrenci Sınavı'nda değişiklik yapılacağı sinyali verdi.
Bu haber toplam 2032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri