Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yolsuzluklar bir bir çıkıyor

28 Aralık 2008 / 09:58
Trabzon Belediyesi'ndeki yolsuzluklar gün yüzüne çıktı. Yolsuzluklar komisyon raporlarıyla tek tek belgelendi..
Yolsuzluklar komisyon raporlarıyla tek tek belgelendi: 45 bin YTL'lik çek, başkan yardımcısının cebine gitti. 809 bin YTL'lik otopark parası hesaplarda yok. Sahte belgeli firmaya ihale verildi..

Trabzon Belediyesi'ndeki yolsuzluklar gün yüzüne çıktı. CHP'li Volkan Canalioğlu yönetimindeki Trabzon Belediyesi'nde son 5 yılda yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükler değişik raporlarla gündeme geldi. Meclis Denetim Komisyonu'nun 2008 tarihinde hazırladığı raporda, Trabzon Belediyesi tarafından ihalesi yapılan İpekyol İş Merkezi satışında yolsuzluk açıkça dile getiriliyor. Raporda, bu iş merkezinin 73 nolu bağımsız bölümünün Abdurrahman Samat tarafından alındığı belirtiliyor. Bu alım karşılığında Samat'ın belediyeye 45 bin YTL'lik bağış çeki verdiği ve bunun da 6 Aralık 2007 tarihinde Garanti Bankası Merkez Şubesi'nde tahsil edildiği ifade ediliyor.

BELEDİYE HESABINDA YOK

Ancak bu paranın belediye hesabına yatırılmadığına işaret eden rapor, bu paranın bir gün sonra yani 7 Aralık 2007 tarihinde 38 bin 135 ABD doları olarak Kuveyt Türk şubesinde Belediye Başkan Yardımcısı Cahit Erdem adına çek olarak düzenlendiğine dikkat çekti. Bu belgelerin istenmesi üzerine, Erdem'in 38 bin 135 doları müteahhit Ali Zehir adına bağış olarak 8 Şubat 2008 tarihinde Vakıflar Bankası şubesine yatırdığı öğrenildi.

809 BİN YTL BUHAR OLDU

Belediyenin 2007 yılı Denetim Komisyonu Raporu'nda, otopark ücretlerinde yolsuzluk yapıldığına da işaret edildi. Yapılan denetimlerde, belediyenin banka hesabına yatırılan 5,3 milyon YTL tutarındaki otopark ücretlerinin bankadan çekilerek amacı dışında kullanıldığını ve bankaya yatırılan otopark ücretlerinden 809 bin YTL'lik kısmının belediye gelirlerinde yer almadığı tespit edildi. Denetimlerde ayrıca müteahhitlik hizmet alımlarında (TRABEL A.Ş) meydana gelen 8,3 milyon YTL tutarında anormal bir artış olduğu görüldü. Yolsuzluklarla ilgili suç duyuruları üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı. Düzenlenen raporda, Trabzon'un Erdoğdu Mahallesi'nde yapılan kentsel tasarım projelerine dikkat çekilerek, bu bölgede bazı kişilere özel menfaat sağlandığı ifade edildi.

Sahte belgeyle kazandı

Trabzon Belediyesi hakkındaki en ciddi iddialardan biri de sahte belge hazırlayarak ihale kazanan firmanın sözleşmesinin feshedilmemesi. İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan raporda, el bilgisayarı ile su sayaçlarını okuma ihalesinin Eşkom Bilgisayar adlı firmaya verildiği belirtilerek, bu firmanın bir yıl önce sahte belge ile ihaleye girdiğini, buna rağmen iptal edilmeyen ihalenin bu firmada kaldığına dikkat çekildi. Bu iddianın ihalenin sonucuna etki yapacak bir durum olduğuna vurgu yapılan raporda, raportör Kemal Akçay ile Trabzon Belediye Başkanı Canalioğlu hakkında soruşturma izni verilmesine karar verildi.

(Yeni Şafak)


Kaynak:
Bu haber toplam 1172 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri