Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YOUTUBE Yasağı Deliniyor

18 Haziran 2008 / 08:40
Türkler'e Youtube yasağı sökmüyor...

Dünyanın en büyük ve en popüler görüntü paylaşım sitesi YouTube'a, 5 Mayıs'tan bu yana yasaklı olmasına rağmen Türkiye'den hergün 1.5 milyona yakın kullanıcının girdiği ortaya çıktı.

HER GÜN 1.5 MİLYON TÜRK

İnternette 20 milyonun üzerindeki web sayfasını tanıtan ve bunların ziyaret edilme trafiği hakkında bilgi veren ve sürekli güncellenen ‘www.alexa.com’da, Türkiye, YouTube'a en çok giriş yapan ülkeler arasında, binde 8'lik oranla 25'inci sırada yer aldı. Buna göre, hergün 200 milyona yakın internet kullanıcısının uğradığı YouTube'u, erişimi 5 Mayıs'tan beri yasak olmasına rağmen Türkiye'den de yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği ortaya çıktı.

YOUTUBE'A NASIL GİRİLİR?

Google'un arama motoruna ‘YouTube'a nasıl girilir?’ ve ‘YouTube'a girmenin yolları’ diye yazdığınızda, 243 bin sonuçla karşılaşıyorsunuz. Bunlara bakıldığında, Türk kullanıcıların, YouTube'a, daha çok sanal gezintileri hızlandırmayı amaçlayan, ulaşılamayan web sayfalarını ekrana getiren ‘proxy sunucusu’ hizmeti veren sitelere başvurduğu görüldü.

Proxy hizmeti veren sitelerin arama bölümüne ‘www.youtube.com’ yazanların, erişim yasağını kolayca deldiği, bunun için de en çok ‘www.beatfiltering.com’ adlı siteyi tercih ettikleri anlaşıldı.

YOUTUBE BEŞ KEZ YASAKLANDI

Atatürk'e, Türkler'e ve Türkiye'ye hakaret içeren görüntüler yayınladığı gerekçesiyle YouTube'a Mart 2007'den bu yana 5 kez erişim yasağı getirilmişti. Son olarak, Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs tarihli kararı doğrultusunda siteye erişim yasağı getirilmişti. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da alınan karar doğrultusunda, siteye erişimi durdurmuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri