Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YouTube'den de delil toplamış

20 Haziran 2008 / 10:29
Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya AK Parti'ye açtığı davada sadece goole'yi kullanmamış.
Kenan KIRAN’ın haberi…

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, AK Parti kapatma iddianamesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret eden ifadeler kullandığı ortaya çıktı.


Başbakan Erdoğan ile ilgili olarak iddianamede yer alan 46 nolu iddianın delilleri arasında bulunan bir gazete kupürünün üzerine el yazısıyla “RTE röportajı” şeklinde bir ifade yazan, AK Parti'ye açtığı kapatma davası için ‘google’da delil arayan Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya, iddianameye koyduğu eklerin arasında skandal ifadelerin yer aldığı ortaya çıktı.


BAŞSAVCI’DAN, BAŞBAKAN’A YÖNELİK SKANDAL İFADELER

AK Parti kurulmadan 7 sene öncesine ait olduğu iddia edilen konuşmasının görüntüsünü delil olarak iddianameye ekleyen Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya, söz konusu “sözde delil”e “Erdoğan’ın gerçek yüzü” adını vermiş! Başsavcı Yalçınkaya’nın, kapatma iddianamesine aldığı dosyada, Başbakan Erdoğan’ın, Refah Partisi (RP) İstanbul İl Başkanı olarak Ümraniye'de 1994 tarihinde yaptığı konuşmanın görüntüsünün CD’si yer alıyor. Söz konusu CD açıldığında, “Erdoğan’ın gerçek yüzü” adı verilen görüntü ekrana yansıyor. Görüntünün süresi 4 dakika 27 saniye…

YOUTUBE’DEKİ GÖRÜNTÜ DE 4 DAKİKA 27 SANİYE..

Başsavcı Yalçınkaya’nın kapatmaya delil olarak gösterdiği görüntü, dünyanın en büyük ve en popüler görüntü paylaşım sitesi olan ve mahkemece erişimi durdurulan “YouTube”de de yer alıyor. “YouTube”deki görüntünün süresi de, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya’nın dosyaya koyduğu görüntü ile tıpa tıp aynı… Bu benzerlik, Başsavcı Yalçınkaya’nın, “google”dan sonra “YouTube” görüntü paylaşım sitesinden kapatmaya delil topladığına yönelik iddiaları güçlendiriyor.

“HUKUKİ GÜVENİLİRLİK İLKESİ İHLÂL EDİLİYOR”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı 402 sayfalık savunmada da, AK Parti’nin kurulmasından önceki söz ve eylemlerin AK Parti’ye isnat edilemeyeceği dikkat çekmişti.
AK Parti savunmasında, Başsavcı Yalçınkaya’nın, Başbakan Erdoğan’ın, Refah Partisi (RP) İstanbul İl Başkanı olarak Ümraniye'de 1994 tarihinde yaptığı konuşmasını kapatmaya delil olarak kullanması eleştirilmiş ve “Bir siyasi partiye isnat edilebilecek söz ve eylemlerin, zorunlu olarak bu siyasi partinin kurulduğu tarihten sonraki döneme ait olması gerekmektedir. (…) Bir partinin kurulmasından yıllar önce yapılmış açıklamaların bu partiye isnat edilmesi ve partinin kapatılmasında gerekçe olarak kullanılmak istenmesi hukukun genel ilkeleri, hukuk devleti ve hukuk devletinin unsurlarından olan ‘hukuki güvenlik’ ilkesine açıkça aykırıdır. İddianamede (s.31-33), özellikle Başbakan'ın AK Parti'nin kurulmasından yıllar önce söylediği ileri sürülen bazı sözleri ön plana çıkarılarak, Anayasa Mahkemesi üyelerinde psikolojik bir etki meydana getirilmek istenmektedir. Bu sözlerin, söylenip söylenmediği bir yana, yıllar sonra kurulan bir partiyi bağlamayacağı açıktır ve kapatma gerekçesi olarak kullanılması sorumluluk hukuku prensiplerine kesin olarak aykırıdır” denilmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri