Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sorgun'da 129 kene vakası

23.06.2009 20:56
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde 2009 yılı içerisinde 129 kişi kene ısırmasından dolayı Devlet Hastanesi'ne gitti.

Sorun Devlet Hastanesi Başhekimi Şevket Bağcı, kış mevsiminin sona ermesi ve havaların ısınmasıyla birlikte kene ısırması vakalarının arttığını belirterek, "Bu yıl kene ısırması nedeniyle hastanemize 129 kişi müracaat etti. Müracaat eden vatandaşlarda yapılan tetkik ve tahlillerin ardından KKKA hastalığı şüphesi olan 28 vatandaşımızı başta Yozgat Devlet Hastanesi olmak üzere çeşitli hastanelere sevk ettik" dedi. Yapılan uyarılarla vatandaşların keneye karşı daha dikkatli ve bilinçli olduğunu ifade eden

Başhekim Bağcı, "Üzerinde kene gözüken vatandaşlarımız hastanemize müracaat ediyor. Biz de tüm vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Üzerinizde kene gözüktüğünde veya ısırdığında sağlık kuruluşuna müracaat edip gerekli tahlil ve tetkikleri yaptırmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Özellikle arazide çalışan vatandaşların, arazi dönüşlerinde mutlaka üzerlerini kontrol etmesi gerektiğini vurgulayan Başhekim Bağcı, "Arazide çalışan vatandaşlarımız kenenin vücuda girmesini engelleyecek önlemi almalıdır. Bunun en basit örneği; pantolon paçalarını çorabın içine koysunlar. Açık renkli elbiseler giyinmek kenenin daha rahat gözükmesini sağlar. Anne ve babalar çocuklarını da kontrol etsinler, çocuklar keneyi fark etmeye bilir" uyarısında bulundu.

Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri