Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YSK'dan Kimlik No açıklaması

17.03.2009 15:59
YSK Başkanı Muammer Aydın, 29 Marttaki seçimlerde, geçerli belgesinde T.C Kimlik Numarası bulunmayanların oy kullanamayacağı yönündeki kararları ile ilgili soruları yanıtladı:

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, 29 Martta yapılacak yerel seçimlerde, geçerli belgesinde T.C Kimlik Numarası bulunmayan vatandaşların oy kullanamayacağına ilişkin şartın, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da yer aldığını belirterek, YSK'nın kanunu uyguladığını söyledi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçerli belgelerinde T.C Kimlik Numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın yasa gereği alındığını bildirdi.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 87. maddesinde yapılan değişiklikle bu şartın getirildiğini anımsatan Aydın, kendilerinin de yasayı uyguladığını kaydetti.

AK Parti, CHP ve MHP'nin, ''nüfus cüzdanlarında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmayanların 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanamayacağı yönündeki kararın gözden geçirilmesi yönündeki isteklerinin'' hatırlatılması üzerine Aydın, randevu talebinde bulunulduğunu, kendisinin de yarın için randevu verdiğini belirtti.

Muammer Aydın, ilgili kanun maddesinde değişiklik yapılmasının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine, ''Yasa değişirse o zaman konuşalım'' dedi.

-YSK KARARI-

YSK'nın kararında, 29 Martta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde, T.C Kimlik Numarası taşıyan, nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi seçmenin kimliğini tereddütsüz olarak ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki belgelerden birisinin sandık kurulu başkanlarına verilmesi suretiyle oy kullanılabileceği kaydedilmişti.

T.C Kimlik Numarası taşımayan belgeye dayanılarak oy kullandırılamayacağı ifade edilen kararda, bunun dışında, seçmenlerin T.C Kimlik Numarası taşımayan ve üzerine elle veya etiket şeklinde yazılan belgeler ile oy kullanmalarının mümkün olmadığına hükmedilmişti.

-İLGİLİ YASA HÜKMÜ-

298 sayılı Kanun'un ''Kimliğin tespiti'' başlıklı 87. maddesinde, 13 Mart 2008'de 5749 sayılı kanunla yapılan değişiklikle bu şart getirildi. Değişiklik sonrası ilgili madde, ''Sandık seçmen listesinde yazılı seçmenin kimliği, nüfus hüviyet cüzdanı veya kimlik tespiti amacıyla düzenlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan resmi belgelerle belirlenir'' hükmünü içeriyor. Aynı yasa ile oy kullanan seçmenin parmağının boyanması şartı da kaldırılmıştı.

Anayasa'nın 67'nci maddesine 2001 yılında eklenen, ''Seçim yasalarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten sonraki bir yıl içerisinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz'' hükmü gereği ilgili kanun maddesinde değişiklik yapılması halinde değişiklik 29 Marttaki seçim için uygulanamayacak. Ancak Anayasa'nın bu hükmünde de bir değişiklik yapılırsa 29 Marttaki seçimlerde, seçim yasasında yapılan değişiklik geçerli olabilecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri