Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cenazeye Başbakan Erdoğan'da Katıldı

25.08.2009 17:19
Yönetmen,senarist ve yapımcı Yücel Çakmaklı'nın Cenazesine Başbakan Erdoğan'da katıldı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün vefat eden yönetmen Yücel Çakmaklı ile tanışmalarının Milli Türk Talebe Birliği yıllarına rastladığını belirterek, ''Sinemamızda millilik varsa, bu Yücel ağabey ile başladı. O bir dönüşümdü, o bir değişimdi'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yönetmen Yücel Çakmaklı'nın Fatih Camisi'nde kılınan cenaze namazına katıldı. Ankara'dan cenaze töreni için İstanbul'a gelen Başbakan Erdoğan, Fatih Camisi'ne İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile birlikte geldi.

Yücel Çakmaklı'nın eşi Filiz Çakmaklı, çocukları Bahadır ve Elif Çakmaklı ile Elvan Bolat'a taziyelerini sunan Başbakan Erdoğan, daha sonra camide öğle namazını kıldı.

Yücel Çakmaklı'nın cenaze namazını İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı kıldırdı.

Başbakan Erdoğan, namazın kılınması ve duaların okunmasının ardından Yücel Çakmaklı'nın bir yakınının çağrısı üzerine yaptığı kısa konuşmada, bir protokol konuşması yapmayacağını ve ''vatandaş Tayyip Erdoğan'' olarak konuşacağını söyledi.

Erdoğan, bugün Yücel Çakmaklı'yı ebediyete uğurlamak için toplandıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

''Yücel ağabey ile tanışmamız Milli Türk Talebe Birliği yıllarından başlıyor. Orada sinema kulübünün kuruluşundan başlıyor. Bunlar zaten ortak düşünceler, ortak kanaatlerdi. Sinemamızda millilik varsa, bu Yücel ağabey ile başladı. O bir dönüşümdü, o bir değişimdi. Sinemamızda atılan adımlar, onunla birlikte artık farklılık kazandı. Farklı sanat yönetmenleri ortaya çıkmaya başladı. Türk sineması da bu noktada kendi sanat yönetmenlerini ortaya çıkardı. Tabii, onunla gerçekten yollarımız birleşti. Yücel ağabeyin 1970'li yıllarda yaptığı ilk film, gerçekten sinema dünyamızda Anadolu insanını adeta birleştirdi, bütünleştirdi. Çok farklı bir çıkıştı o aslında... Ardından da birçok belgeseller ve filmler yapılmaya başlandı. Fakat, 70'li yılların başındaki o çıkış, sinema dünyasında adeta 'acaba bizde ne olur?' sorusuna cevap arayanlara, 'bizim de yapacaklarımız var, bizim de söyleyeceklerimiz var' dedirtmiştir. İnanıyorum ki, bu çıkışın arkası da zaten gelecektir. Tabii, bunları unutmak mümkün değil.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediye başkanlığı yıllarında da Yücel Çakmaklı ile müşterek düşünceler ile bazı adımlar attıklarını dile getirerek, ''Yaş 72. Herkesin ölümü tadacağı gibi Yücel ağabeyimizi de ebediyete uğurluyoruz. Ben milletimizin başı sağ olsun diyorum. Tüm ailesine ve milletimize sabırlar diliyorum'' dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından Yücel Çakmaklı'nın tabutunu bir süre taşıyıp, camiden ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, cami çıkışında ''Ramazanın gelmesiyle hayatınızda nasıl değişiklikler oldu?'' diye soran bir gazeteciye, ''Milletimiz ramazanı nasıl değerlendiriyorsa ben de aynı şekilde değerlendiriyorum'' yanıtını verdi.

Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri