Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunan'dan Erdoğan'a "kabadayı" lafı

26.07.2009 23:15
Obama'nın Türkiye'ye gelişi ve AB için azalan direnç karşısında eli kolu bağlanan Yunanistan, Erdoğan'a ağır sözler söyledi.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, Elefterotipia gazetesine verdiği beyanatta, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bakoyanni, Türkiye'nin Avrupalılaşma yolunda zor ve ağır bir dönem geçirdiğini anladığını, aynı zamanda ülkedeki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin güç olduğunu da kabul ettiğini ifade etti. Yunan Bakan, "Tüm bunları anlayışla karşılıyorum. Sayın Erdoğan'ın çabalarını da anlıyorum. Ancak kabadayılık Avrupa'da işlemez. Bunu, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyen bir ülkenin dışişleri bakanı olarak söylüyorum. Türkiye anlaşmaları uygulamak zorundadır. Türkiye, Aralık ayında tüm AB ülkeleri tarafından denetlenecektir" dedi.

Bakoyanni, Kıbrıs Rum kesiminin, Türkiye ve KKTC tarafından tepkiyle karşılanan Akdeniz'de petrol arama çalışmalarına da değindi. Yunan Dışişleri Bakanı, "bağımsız bir ülke olarak Kıbrıs Cumhuriyeti"nin uluslararası kanunlara göre denizde petrol arama ve bu kapsamda deniz hukuku çerçevesinde çalışmalar yapma hakkı olduğunu savundu.

Açıklamasının sonunda Bakoyanni, resmi bir ziyaret için Türkiye'den davet aldığını, en uygun zamanda Türkiye'yi ziyaret edeceğini söyledi.
Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri