Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye Yunanistan anlaşmaya yakın

24.10.2010 14:18
Yunan basınında, Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'deki kritik konularda anlaşmaya yakın oldukları iddiası yer aldı.

Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinin yankıları sürüyor. Genel olarak olumlu karşılanan ziyaretin sonrasında Yunan basınında iki ülkenin anlaşmaya yakın olduğu iddiaları yer aldı. 

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, ismini açıklamadığı "diplomatik çevreleri" kaynak gösterdiği haberinde, "Ege konusunda tüm konuları kapsayan toplu bir 'paket çözüm' henüz kesinleşmemekle birlikte, tarafların bu konuda bazı ilkeler üzerinde anlaşmaya vardıklarını" ileri sürdü.

To Vima da "Her iki taraftan da hiç kimsenin şu ana kadar mutabakata varılanlarla ilgili ifşaatta bulunmadığını, ancak bu konuda öne çıkan senaryoya göre tercih edilen çözümde Yunan karasularının, adaların çevrelerinde daha sınırlı olmak üzere, bazı bölgelerde 12 mile varacak şekilde inişli çıkışlı olarak genişletilmesinin öngörüldüğünü" iddiasına yer verdi.

Haberde, "Yapılan hesaplamalara göre, bu formül ile pratik olarak Ege'nin yüzde 80'inden daha azının Yunanistan'ın kontrolüne verildiği, Lahey Adalet Divanı'na gidilmesi durumunda da bu şekilde bir karar çıkacağının sanıldığı" öne sürüldü.

Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri