Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Af örgütü: Yunanistan suçlu

27.07.2010 22:32
Defalarca uyarıldı ama buna rağmen mültecilere yönelik uygulanan işkence ve kötü muameleler devam etti

Af Örgütü: Yunanistan, mültecilere suçlu muamelesi yapıyor.

Uluslararası Af Örgütü Yunanistan'ı mültecilere suçlu muamelesi yapmak ve onları hapse atmakla suçladı. Konuyla ilgili bir rapor yayınlayan Af Örgütü, mültecilerin hukuki, sosyal ve tıbbi yardımdan yoksun şekilde ilkel şartlar altında tutulduğuna dikkat çekti.

Ülkeye yasadışı giriş ve çıkışları suç kabul eden Yunanistan, sınır dışı edeceği mültecileri altı ay hapiste tutuyor. Her yıl başta Afganistan, Somali, Filistin, Irak, Pakistan ve Myanmarlı olmak üzere 10 binlerce mülteci Yunanistan'a giriş yapıyor. Af Örgütü'ne göre avukat ya da tercümanlarla görüşmeyen mülteciler, durumlarının ne olduğuna bakılmaksızın ülkelerine iade ediliyor. Mültecilere ne kadar tutuklu kalacakları ya da akıbetleri konusundan bilgi verilmiyor. Kalabalık ve hijyenden yoksun merkezlerde yetişkinlerle birlikte yakınları yanlarında olmayan çocuklar da tutuluyor. Raporda başkent Atina yakınlarında, 13 – 18 yaşları arasında yaklaşık 360 erkek çocuğun bir gözetim merkezinde tutulduğu belirtiliyor. Afganistan, Somali, Irak ve Sudan'dan tek başına gelen bu çocukların son derece kötü koşullarda yaşadığı vurgulanıyor. Tutuklular; sahil güvenlik birimleri ve polisin kendilerine kötü muamelede bulunmasından şikayet ediyor.


BBC'nin aktardığına göre ise Atina'nın kuzeyindeki Avlona gözetim merkezi Af Örgütü'nün eleştirdiği yerlerin başında geliyor. Geçmişte burada kalmış bir kişinin ifadesine göre her bir hücrede dört erkek çocuk 15 saate kadar kapalı kalabiliyor.Hamam böcekleriyle dolu olduğu söylenen cezaevi bölümünde kalanlar, tuvalet kâğıdı, diş macunu ve tıraş bıçağı gibi basit ihtiyaç malzemelerini dahi edinemiyorlar. Bir başka gözaltı merkezinde ise kışın ısıtıcıların günde yalnızca ikişer kez 15'er dakika için çalıştırıldığı belirtiliyor.

Yunanistan, geçtiğimiz yıl 30 bin iltica başvurusundan sadece 36'sına olumlu cevap verildi, 128 kişi ise koruma altına alındı.

cihan

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri