Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atina'da 5 büyükelçilikte bomba

02.11.2010 18:49
Yunanistan'ın başkenti Atina'da bombalı paket paniği yeni patlamalarla devam ediyor

Yunanistan'ın başkenti Atina'da bombalı paket paniği yeni patlamalarla devam ediyor. Bugün Şili, Bulgaristan, Almanya, Rusya Büyükelçilikleri ile Yunan Meclisi'ne bombalı paketler gönderildi.

Başkent Atina'da dün ve bugün büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketlerin sonuncusu, bugün 14:30 civarında Rusya Büyükelçiliği'ne yollandı. Küçük çaplı patlamada yaralanan olmadı. Paketleri teslim alan Rusya Büyükelçiliği çalışanları, paketlerden birinin şüpheli olduğunu düşünerek attı. Hemen ardından patlamanın meydana geldiği ifade edildi.

Almanya Büyükelçiliği'ne gönderilen şüpheli paketi teslim almayan çalışanlar, bomba imha uzmanlarını çağırdı. Daha sonra kontrollü şekilde paket imha edildi.

Saat 13:00 civarında Yunan Parlamentosu yakınındaki Kolonaki semtinde bulunan İsviçre Büyükelçiliği'nde de bir patlama meydana geldi. Büyükelçiliğe gönderilen paketi teslim alan bir çalışan, paketi şüpheli buldu ve arka taraftaki boş alana atınca patlama meydana geldi. Patlama sonucu yaralanan olmadı.

Neo Psihiko'da bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği'ne gönderilen bir paket de kontrollü şekilde imha edildi. Öğlen saatlerinde büyükelçiliğe gönderilen şüpheli paket, bomba imha uzmanları tarafından imha edildi. Edinilen bilgiye göre paketi teslim alan Bulgaristan Büyükelçiliği, şüpheli olabileceği gerekçesiyle açmadan önce gönderene telefon etti. Telefon edilen kişinin şaşırdığını anlatan yetkililer, bu konuda bilgisi olmadığını ve herhangi bir büyükelçiliğe paket göndermediği cevabını aldı. Hemen mekanı boşaltan çalışanlar, bomba imha uzmanlarını çağırdı. Bomba yerleştirilmiş paket kontrollü şekilde imha edildi.

Bu arada anti terör uzmanları ve polis, kurye ile bombalı paket gönderdikleri belirtilen 2 kişiyi arıyor. Yetkililer kurye şirketlerinde çalışanların bu kişilerden paket teslim alıp almadıklarını tespit amacı ile aranan kişilerin yeni fotoğraflarını yayınladı.

Atina'daki bütün büyükelçilik ve konsolosluklar kırmızı alarma geçirildi. Büyükelçilik ve konsolosluklarda çalışanların paket gönderenlere telefon ederek, gerçekten paket gönderip göndermediklerini kontrol etmeleri ve paketlerde 'bomba bulunmadığından' emin olmaları istendi.

BOMBALI PAKETLER DÜN GÖNDERİLMEYE BAŞLANMIŞTI

Dün ilk defa gönderilen bombalı paket patlamasında bir kişi yaralanmıştı. Yapılan çalışmaların ardından Yunan vatandaşı iki kişi gözaltına alınmıştı.

Yunan polisi, Pangrati semtinde meydana gelen patlama sonrası özel kurye şirketi çalışanlarının yardımıyla 22 ve 24 yaşındaki 2 kişiyi yakalamıştı. Kişilerin üzerinde yapılan aramada, iki adet Glock marka tabanca ile bunlara ait 5 şarjör ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Belçika'nın Atina Büyükelçiliğine gönderilmek üzere hazırlanmış iki adet bombalı paket daha bulunduğunu açıklanmıştı.

Özel kurye şirketinde infilak eden bombalı paketin Meksika'nın Atina Büyükelçiliği'ne gönderildiği tespit edilmişti. Şüpheliler tarafından Hollanda'nın Atina Büyükelçiliği'ne gönderilmek üzere Spiru Merkuri Caddesindeki bir posta dağıtım şirketine teslim edilen diğer bir bombalı paket ise bomba imha ekipleri tarafından imha edilmişti.

Gözaltına alınan 22 yaşındaki kişinin "Ateş Hücreleri" adlı bir terör örgütünün üyesi olma suçuyla arandığı ve hakkında tutuklama emri bulunduğunun belirlendiği ifade edildi. Olaylarla ilgili soruşturmayı Özel Şiddet Suçlarıyla Mücadele Birimi yürütüyor.

Atina'da bomba paniği devam ediyor: Meclise de bombalı paket gönderildi

Yunanistan Parlamentosu girişindeki polis bekleme kulübesi yakınına bırakılan paket, bomba imha ekiplerince kontrollü şekilde imha edildi. Olayda herhangi bir zarar meydana gelmedi.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da farklı ülke büyükelçilikleri ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicola Sarkozy'ye gönderilen 8 bomba yerleştirilmiş paket paniği yaşanıyor. Atina'da anti terör timleri ile polis kırmızı alarma geçirilirken, kurye ile gönderilen paketlerin kabul edilmemesi istendi.

Yunanistan Meclisi Vasilis Sofias girişindeki polis kulübesine öğlen saatlerde gönderilen pakette bomba olduğu uzman köpekler yardımıyla tespit edildi. Yapılan açıklamada bomba yerleştirilen paketin gönderen bölümüne 'Yunanistan Parlamentosu' yazıldığı ve önce Şili Büyükelçiliği'ne yollandığı belirlendi. Kurye ile gönderilen paketlerin kabul edilmemesi gerektiğine ilişkin uyarı üzerine Şili Büyükelçiliği şüpheli paketi geri gönderdi. Bu nedenle paketin meclis girişinde kontrollü şekilde imha edildiği belirtildi.

Bu arada Mega televizyonu, Şili Büyükelçiliği'ne gönderilen paketin Başbakanlık Konutu'ndan meclise gönderildiğini iddia etti. Başbakanlığa giden paket güvenlik görevlileri tarafından şüpheli görülerek meclis polis noktasına gönderildi. Bomba uzmanı köpeklerin bomba olduğunu tespit etmeleri sonrası ise girişte kontrollü şekilde imha edildi.

Yunanistan polisi, şimdiye kadar 8 bomba dolu paketin kimler tarafından gönderildiğini tespit etmeye çalışıyor. Daha başka paketlerin de gönderilmiş olabileceği ifade ediliyor.

Yunan Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliklere geçmiş olsun mesajı gönderdi

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, iki gündür büyükelçiliklere gönderilen bombalı paketlere ilişkin büyükelçiliklerle iletişime geçti. Bombalı paketlerle ilişkili oldukları düşünülen ve gözaltına alınan kişilerle ilgili bilgi de veren bakanlık, yabancı diplomatlara gönderilen paketlerle ilgili dikkatli olunması uyarısı yaptı.

Yunan Dışişleri, ayrıca bombalı paket gönderilen İsviçre, Rusya, Almanya, Hollanda, Bulgaristan, Malta ve Şili büyükelçiliklerini arayarak geçmiş olsun dileğini iletti. Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliklerin hızlı bilgilendirme ve Yunan polisinin acil müdahalesi nedeniyle teşekkürlerini ilettiklerini duyurdu.

YUNAN HÜKÜMETİ SALDIRILARI KINADI

Yunan Hükümet sözcüsü Yorgos Petalotis ise hükümetin yapılan terör saldırılarını şiddetle kınadığını açıkladı. Petalotis, üstünkörü yapılan cinayet girişimlerinin toplumsal barışı hedef aldığını kaydetti.

Yunan polisini de tebrik eden Petalotis, işlerini iyi yaptıklarını, dün yakalanan 2 kişiden başka diğer şüphelilerin de arandığın belirtti.

Almanya'da başbakanlıkta bombalı paket şüphesi

BERLİN- Almanya'nın başkenti Berlin'de başbakanlık binasına bombalı paket gönderildiğinden şüphe ediliyor.

Berlin polisinin bir sözcüsü, başbakanlığa bir bomba imha ekibinin gittiğini bildirdi.

Tagesspiegel gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, başbakanlıkta bulunan paketin içinde patlayıcı madde olduğundan şüphe edildiği belirtildi.

Başbakanlık tarafından bu konuda henüz açıklama yapılmadı.

CİHAN/AA

Bu haber toplam 1600 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri