Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunanistan büyük greve hazırlanıyor

10 Aralık 2008 / 17:43
15 yaşında bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından protesto gösterilerine ve çatışmalara sahne olan Yunanistan, bugün 24 saatlik genel greve hazırlanıyor.
15 yaşında bir gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından dört gündür yoğun protesto gösterilerine ve sokak çatışmalarına sahne olan Yunanistan, bugün 24 saatlik genel greve hazırlanıyor.

Yunanistan Başbakanı, sokak çatışmalarının sürmesi nedeniyle büyük miting yapılmamasını istemişti. Hükümetin ekonomi siyasetini eleştiren sendikalar tarafından örgütlenen grevin ülkede günlük hayatı felce uğratması bekleniyor.

Grevin yapılacağını bir hafta önceden duyuran sendikalar, başbakan Costas Karamanlis'in büyük bir miting yapılmaması yolundaki çağrısını reddetti.

Atina'daki BBC muhabiri Malcolm Brabant protestocuların tepkilerinin, hükümetin karıştığı yolsuzluk skandalları ve yaşam standartlarının düşüklüğü nedeniyle daha da arttığını belirtiyor. Genel grevi örgütleyen sendikalar hükümetin, ekonomi politikalarına, özelleştirme uygulamalarına tepkili. Bankalar, okullar, resmi kurumların büyük bölümü kapalı olacak.

Öğretmenler, gazeteciler, ulaşım sektöründe çalışanlar da greve katılacak. Eylemciler, uluslararası ekonomik krizin ardından hükümetin sosyal harcamalarda ve maaşlarda artışa gitmesini talep ediyor.

ÇATIŞMALAR DÜN GECE DE SÜRDÜ

Bu arada, Cumartesi günü hayatını kaybeden Alexandros Grigoropoulos için dün Atina'da düzenlenen cenaze töreninden sonra bir süre daha devam eden çatışmaların gece geç saatlerde hafiflediği haberleri geliyor.

Karamanlis hükümeti, bir yandan sokaklarda yaşanan kargaşa ve şiddeti dizginlemeye çabalarken, öte yandan da erken seçim çağrılarına direnmeye çalışıyor.

Ana muhalefet PASOK'un lideri Yorgo Papandreu, BBC'nin sorularını yanıtlarken, hükümet işbaşında kalmaya devam ederse, durumun daha da kötüleşeceğini öne sürdü..

"Ben hükümetin istifasını istemeye yeni başlamadım, altı aydır aynı şeyleri söylüyorum." diyen Papandreu, "Bu ilk değil, tek neden bu yaşadığımız kriz de değil. Ne yazık ki kurumsal bir krizle, hükümetin yargıya müdahalesiyle karşı karşıyayız." şeklinde konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri