Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yunus ve Balinaların Nesli Tükeniyor

13 Ağustos 2008 / 11:12
Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUNC) iki yılda bir yayımladığı nesli tükenen hayvanlar listesinde yunus ve balinalar başı çekiyor.
Yok olma tehdidi altında olan, denizin sevimli hayvanları ve insan dostu yunusların yanı sıra balinalar da hazırlanan kırmızı listede yer alıyor.

Birlik, yaptığı araştırmaları 6 kategoriye ayırıyor: Kategorilerden ikisini oluşturan 'CR' -critically endangered- (vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi had safhada olan türler) ve 'EN' -endangered- (vahşi yaşamda soyu tükenme tehlikesi çok büyük olan türler) kategorilerinin yüzde 10'undan fazlasını ise yüzen memeliler oluşturuyor. Deniz memelilerinin yüzde 44'ü ise 'DD'-data deficient- (üzerinde yeterli bilgi bulunmayan türler) kategorisine giriyor. Yaklaşık dörtte biri nesli tükenmekle karşı karşıya olan bu hayvanların özellikle daha küçük kıyı şehirlerde yaşayanları tehlike içinde. Bunun sebebi ise, etraflarında dolaşan balıkçı tekneleri.
Gazeteportun haberine göre, uzmanlar, balıkçı teknelerinin balıklar için büyük tehlike oluşturduğunu ve durumun daha kötüye gittiğini özellikle vurguluyor. Araştırmalar balinaların en çok gemi darbelerinden, oltaların uçlarındaki tellerden, askeri deniz radarlarının kullanım artışından, iklim değişiklikleri ve yaşadıkları yerlerin giderek kirlenmesinden dolayı tehdit altında olduklarını gösteriyor. Uzmanlar, en azından türlerin birkaçının kurtarılması için, tehlike teşkil eden yerlerin mevsimlere göre kapatılması gerektiğini vurguluyor.


Bu haber toplam 9410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri