Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yurtdışı Eğitiminde Bulgaristan

11 Ağustos 2008 / 10:53
Kariyer yapabilmek için tek yolun ÖSS'den geçtiğini düşünüp hayallerini erteleyenlerin, çoğu zaman es geçtikleri bir seçenek daha var
Kaliteli, ekonomik ve prestijli bir kariyer sanıldığı kadar uzak değil. Bulgaristanda Türkiye'deki özel üniversitelerden daha ucuza lisans eğitimi almak göz ardı edilmeyecek bir alternatif.
Oysa kariyer yapabilmek için tek yolun ÖSS'den geçtiğini düşünüp hayallerini erteleyenlerin, çoğu zaman es geçtikleri bir seçenek daha var: Yurt dışında üniversite eğitimi almak.

Ailelerin, çoğu zaman maliyeti çok büyüttükleri için araştırmaya bile gerek görmedikleri ya da çocuklarını bir bilinmeze uğurlamak kaygısı güttükleri için seçenekler arasından çıkardıkları yurtdışında eğitim, ne sanıldığı kadar pahalı ne de riskli. Bu konuda hizmet veren biri Eğitimbg Danışmanlık. Başarılı ve tecrubeli danismanlardan oluşan kadrosuyla hizmet veriyor.

Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi, Sofya Üniversitesi St.Kliment Ohridski, Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Pleven Tıp Üniversitesi, Plovdiv Tıp Üniversitesi gibi universitelerde Turk öğrencilerin yoğunlukta olduğu gözden kaçmamaktadir.

BULGARİSTAN'A GİTMEK İÇİN NE YAPMALI

Bulgaristanda eğitim almaya karar verildiği zaman ilk yapılması gereken, çalışılacak "sağlam" bir yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketi bulabilmek. Çünkü sektörün büyüklüğünü göz önüne alan bazı istismar grupları, yüzlerce öğrenciyi daha havalimanlarındayken yüzüstü bırakabiliyor.

Eğitimbg Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Merkezi Eğitim Danışmanı Serdar Kızıldağ, Eğitimbg olarak çalışan şirketler icinde hem süreci hızlandıran hem de olumlu cevap almak konusunda çok başarılı olan deneyimli danismanlik firması olduğunu belirterek, danışmanlık merkezlerinin başvurusunu ve işlemlerini üstlendikleri her öğrenci için benzer işlemleri tekrar ettiklerini ve yeterli tecrübeye sahip olduklarını söyledi.

Kızıldağ, danışmanlık merkezleriyle yapılan görüşmelerde merkezin okul portföyüne ve akredite olup olmadığına bakılması gerektiğini ifade etti.

BULGARİSTAN İLE DENKLİK

Yüksek Öğrenim Kurumu'nun (YÖK) Bulgaristanda bulunan her üniversiteye denklik verildigini de işaret eden Serdar Kızıldağ, üniversiteyle bağlantı kuran öğrencinin kayıt yaptırmadan önce bizzat YÖK'ü arayıp bilgi almasını tavsiye ediyor.
Kızıldağ şöyle devam etti: "Yurtdışında eğitim için en fazla tercih edilen ülkelerden biri Bulgaristan... Bölüm sıralamasında ise tıp, endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği, eczacılık ve uluslararasi ilişkiler başta geliyor.
Bulgaristan gibi eğitim dili İngilizce ve Bulgarca olan üniversiteler, fakülte eğitimi için sadece lisedeki bazı alan derslerinin başvurmak için yeterli oluyor. Sayısal ve sözel alanlarda genel başlıklar altında eğitim veren üniversiteler daha çok ülkeye geçişte basamak olarak kullanılıyor. Yıllık maliyeti 3 bin ila 6 bin euro arasında değişen bu universitelerde dort yıl eğitim alan öğrenci, okulu bitince isterse mastera devam edebiliyor."


Kaynak:
Bu haber toplam 2530 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri