Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Yurtsever Aydınlar' duruşmaya alınmadı

31 Ekim 2008 / 14:25
Silivri Cezaevi'ne gelen ve kendilerini "Yurtsever Aydınlar" olarak tanıtan grup, akredite olmadıkları gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadı.
Yönetmen Halit Refiğ, Gazeteci Banu Avar, Oyuncu Altan Günbay, Prof. Dr. Cüneyt Akalın ve Demirtaş Ceyhun'un da aralarında bulunduğu grup, Ergenekon sanıklarının tahliye edilmesi gerektiğini savundu.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Ergenekon duruşmasını takip etmek için Silivri Cezaevi'ne gelen Yönetmen Halit Refiğ, Gazeteci Banu Avar, Oyuncu Altan Günbay, Prof. Dr. Cüneyt Akalın ve Demirtaş Ceyhun'un da aralarında bulunduğu grup, mahkeme başkanı ile görüştü. Grup, duruşmayı izleyici olarak takip etmek istediklerini belirtti. Mahkeme başkanı da, grubun talebini akredite olmadıkları gerekçesiyle geri çevirdi.


Cezaevi çıkışında grup adına basın açıklaması yapan Demirtaş Ceyhun, Ergenekon davasının aslında güven veren bir dava olmadığını ve sanıkların tahliye edilmesi gerektiğini iddia etti. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün kendilerini görüşmeye davet ettiğini öne süren Ceyhun, "Yazarlar, sanatçılar, bilim adamları olarak, yurtsever aydınlar olarak Ergenekon davası ile görüşlerimizi açıklayan bir bildiri yayınladık. Bundan sonra sayın yargıç bizimle görüşmek istedi.


Ben, Zafer Bilgin, Cüneyt Akalın, Halit Refiğ, Banu Avar ve Altan Günbay'dan oluşan bir heyetle sayın yargıcın yanına gittik. İyi karşıladı ve bize duruşmalarla ilgili bilgi verdi. Memnun olarak buradan ayrılıyoruz." dedi.Banu Avar da, Mahkeme Başkanı Şengün'ün söylediklerini anlattı. Avar, "Adaleti sağlayacağına söz verdi. 'Mahkememiz adildir' dedi. Biz de Yurtsever Aydınlar olarak sanıklarla dayanışma içerisinde olduğumuzu bildirdik." şeklinde konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri