Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüzde 47'yi yenemeyiz

17 Ağustos 2008 / 12:19
DSP lideri Sezer'den yerel seçimler için CHP'yle ittifak isteyenlere rest: "Yüzde 47'den oy alamayan bir solun iktidar şansı yok. Yüzde 47'yi yenecek bir rakam yok."
Akşam gazetesinden Deniz Güçer'in sorularını cevaplayan DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AK Parti'yi yenmenin formülünün daha iyi iş yapmak, proje üretmek olduğunu söylüyor.

Yerel seçimlerde CHP ile ittifak görünüyor mu?

Biz DSP olarak Eskişehir'de ne yaptıysak tüm Türkiye'de onu yapacağız. CHP ile iki ayrı parti olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konular için çok erken.

AK Parti'nin gözünü diktiği İzmir, Çankaya için de mi?

Türkiye'de sanki sadece ittifakla AKP yenilebilirmiş gibi düşünülüyor. AKP, CHP ile ittifak yaptığımız seçimde yüzde 47 oy aldı. Öyleyse ittifak, Türkiye için bir çözüm değil. Öyleyse topluma umut ve heyecan verecek başka açılımlar yapmak gerek. Yani 'İkisi bir araya gelsin, bu iş oluversin' değil. Denedik, gördük.

YÜZDE 47'Yİ YENEMEYİZ

Solun şansı arttı mı?

Yüzde 47'den oy alamayan bir solun iktidar şansı yok. Yüzde 47'yi yenecek bir rakam yok, gerçekçi olalım. Eksiğimiz neyse onu gidermemiz gerekiyor. Solu gecekonduya, köye götürmek gerekiyor.

Ama yerel seçimlere çok az zaman kaldı

Kimse bizi bu defa sıkıştırmaya falan kalkmasın, sıkışmayacağız. Ayrıca bir araya geldik diye kötü yönetim ortaya konuluyorsa vatandaş tekrar seçecek değil. Belediyecilikte AKP'yi aşacağımızı göstermemiz gerekiyor. Biz Eskişehir'de, Ordu'da, Bartın'da gösterdik bunu.

Yani, kimse ittifak diye tutturmasın diyorsunuz.

Evet. O zaman başka bir şey konuşamıyoruz. Proje, iş konuşmuyoruz, solu konuşmuyoruz. Bu ülkede CHP'ye oy verip DSP'ye katiyen oy vermeyen bir kesim var. Tam tersi de geçerli. Birinin diğerinin içinde yok olmasını sağlayacak formüllerle solu küçültmeye hakkımız yok. Solu 2 kanattan büyütmeliyiz. Ben CHP ile kavga edecek değilim. Benzer hassasiyetlerimiz var ama farklı hassasiyetlerimiz olduğu da görülüyor.

(Akşam)
Bu haber toplam 688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri