Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüzü açık cenaze

15 Ağustos 2008 / 18:02
DHKP-C örgütü elebaşı Dursun Karataş'ın cenazesi yüzü açık şekilde ziyarete açıldı. Halk yüzünü görmek için kuyruğa girdi.
Hollanda'da kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden yasadışı DHKP-C örgütü elebaşı Dursun Karataş için hem cemevinde hem de camide tören düzenlendi. Yüzü açık şekilde ziyarete de açılan cenaze çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüş sonrası toprağa verildi.

Gazi Mahallesi'ndeki İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Gazi Cemevi'nin önü dün sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başladı. Cemevinin cenaze bölümüne konulan Karataş'ın naaşı, ilk olarak bir odada ziyarete açıldı. Görüntü alınmaması şartıyla sıra halinde içeri giren ziyaretçiler, yüzü açık şekilde tabutta yatan Karataş'ın cenazesini gördükten sonra başka bir kapıdan çıktılar. Karataş'ın oldukça zayıfladığı ve son günlerinde sakal bıraktığı gözlenirken, tabutun üstüne orak çekiç figürlü bir bayrak konuldu. Ayrıca tabutun başında duran örgüt mensupları, sol yumruklarını havaya kaldırarak nöbet tuttu.

Cemevinin avlusunda Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYAD) imzalı "Dursun Karataş ölümsüzdür" yazılı büyük bir pankart yer alırken, katılımcıların kollarına ve başlarına kırmızı bantlar takıp, Karataş'ın fotoğrafını elbiselerine iliştirdi.

ÖNDER YOLDAŞ DURSUN KARATAŞ SLOGANI

Avlu dışında kamyonete kurulu ses sisteminden sürekli olarak marşlar çalındı. Katılımcılar da zaman zaman "Önder yoldaş Dursun Karataş", "Öndere selam, savaşa devam" şeklinde slogan attılar.

ESNAF KEPENK KAPATTI

İsmetpaşa Caddesi'ni ayıran refüje belli aralıklarla kırmızı bayraklar asılırken, cadde öğle saatlerine doğru tamamen trafiğe kapandı. Gazi Mahallesi'ndeki pek çok işyerinin kepenk kapattığı gözlenirken, esnafın dükkanlarını kapatmaya zorlandığı iddia edildi.

POLİS UZAKTAN İZLEDİ

Havadan ve karadan yoğun güvenlik önlemleri alan polis cenazeyi uzaktan takip etmeyi tercih etti. Panzerler ve çok sayıda gaz maskeli çevik kuvvet polisi, caddenin sonunda bulunan Gazi Polis Merkezi'ne konuşlandırıldı. Cemevi çevresinde ise hiçbir polis ekibinin bulunmadığı gözlendi. Bir polis helikopteri ise gün boyunca Gazi Mahallesi üzerinde tur attı.

Öte yandan Gazi Cemevi'nin önündeki MOBESE kamerası kırmızı bir bezle sarılarak polisin izleme yapması engellendi.

Karataş'ın cenazesi 13.45'de alkışlar ve karanfiller eşliğinde cemevi avlusuna çıkarıldı. Parlak kırmızı renkli bir örtüyle üstü kapatılan tabut etrafında toplanan yaklaşık 200 kişi Karataş için Fatiha okudu. Cemevi imamı da kalabalıktan helallik aldı. Karataş'ın cenazesi daha sonra omuzlarda taşınarak bir üst sokaktarki Yeşil Camii'ne götürüldü. Burada da öğle namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Caminin imamı her canlının doğup büyüdükten sonra bir gün mutlaka öleceğini hatırlattıktan sonra cemaatten helallik istedi. Cenazede en önde saf tutan bir kadın da Karataş'ın ağabeyi ve yeğeniyle birlikte namaz kıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 7152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri