Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zafer Çağlayan MB'yi Eleştirdi

23 Haziran 2008 / 09:39
Bakan Zafer Çağlayan, ekonomideki daralmanın sorumlusu olarak MB'yi gösterdi ve ekledi:
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, piyasalardaki daralmanın sebebinin Merkez Bankası olduğuna dikkat çekerek, 2007 yılında Merkez Bankası'nın faiz indirimi politikasında ıskaladığını savundu. Piyasalardaki ekonomik daralma konusunda Merkez Bankası'nı eleştiren Bakan Zafer Çağlayan, faiz belirlemede tek yetkilinin Merkez Bankası olduğunu, bankanın faiz indirimi politikasında ıskaladığını kaydetti. Çağlayan, "Merkez Bankası maalesef geçen yıl faiz indirimi politikasını ıskaladı. Dünyada faizlerin düştüğü bir ortamda, maalesef faizlerde bir düşüş yapamadı. Bugün ABD Merkez Bankası piyasadaki ekonomik daralmayla beraber faizleri 5.25'ten 2.25'e düşürdü. Yani yüzde 60 düşüş yaptı. Ben de bu noktada diyorum ki, bu piyasayı esnaf ve sanatkarın iş yapması için taze paraya, nakit paraya ihtiyacı vardır. Bu da Merkez Bankası'nın yapması gereken önemli çalışmalardan birisidir. Bu konuda da bu yetki sadece onlara verilmiş. Bunu söylerken ben üzerimdeki yetkiyi Merkez Bankası'na atmak çabası içersinde değilim. Zaten böyle olmuş olsa, enflasyon konusunda Merkez Bankası, enflasyon hedefi tutmadığı zaman her 3 ayda bir hükümete 'Niye tutmadığı' ile ilgili rapor vermezdi. Bu konuda proaktif davranmak zorunda. Piyasada YTL sunmayarak, para çekerek ancak esnafımızın sanayicimizin işini durdururuz. Bu noktada ekonomide başarılı olduk dersek inandırıcı olmayız. Türkiye tek haneli enflasyona devam edecek. Gerek faiz konusunda, piyasadaki nakit sorununda da gerekli görevi yapması gerekenler yapacak" dedi.
“FAİZ YÜKSELİR, İŞSİZLİK ARTAR”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise, Türkiye'nin dünyada faiz oranı en yüksek ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Faizlerin artışı yatırım ve üretimi düşürür, işsizliği artırır" dedi. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası'nın kısa vadeli faiz oranlarını 0,50 puan artırdığını hatırlatarak, bunun, yatırımı ve üretimi düşüreceğini, işsizliği artıracağını belirtti. Yükselen faiz oranlarının iç talebin daha fazla kısılmasına ve gerilemesine yol açacağını ifade eden Palandöken, Türkiye'nin dünyada faiz oranı en yüksek ülkeler arasında yer aldığını kaydetti. Palandöken, piyasalarda yaprak kımıldamayan bir dönemde faiz yükseltme kararının piyasaları daha da daraltacağını belirterek, sıcak paranın yurt dışına geri dönüşünü önlemek amacıyla alınan bu kararın ülke ekonomisi için uzun vadede hayırlı sonuçlar ortaya

koymayacağını ifade etti.


Yılsonu hedefine ilk 6 ayda ulaşıldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 2008 yılı toplam ihracat hedefi olan 125 milyar doların, 122 milyar dolarlık kısmını yılın ilk yarısında yakaladıklarını söyledi. 5 yıl öncesine kadar Türkiye'nin yıllık 230 milyar dolar tutarında GSMH'ya sahip olan bir ülke olduğunu, arka arkaya yapılan ekonomik reformlarla elde edilen büyüme sayesinde GSMH'nın 659 milyar dolara yükseldiğini anlatan Çağlayan "Bu reformlar sayesinde kişi başına milli gelir 9 bin 300 dolar seviyesine çıktı” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 9386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri