Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mardin Alay Komutanı Görevden Alındı

22.10.2009 18:05
Mardin'in Mazıdağı İlçesi Bilge köyünde yaşanan 44 kişinin katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde, Mardin İl Jandarma Alay Komutanı Albay M.K. görevden alındı. Son dakika bilgisini Zafer Üskül de doğruladı.
Bilge Köyü Raporu nedeniyle baskı görünce istifa ettiği iddia edilen Tuğgeneral Tırkaz'dan sonra Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay M.K. görevinden alındı.  
 
Mardin Bilge Köyü katliamını araştırmakla görevli Tuğgeneral Halim Tırkaz'ın, geçen hafta hazırladığı raporun değiştirilmesi yönündeki baskı nedeniyle istifa ettiği ortaya çıkmıştı.

Bu gelişmenin üzerinden çok geçmeden Mardin Jandarma Alay Komutanı Albay M.K. görevinden alındı. Bilge Köyü'nde 7'si çocuk, 44 kişinin öldürüldüğü saldırı sonrası jandarmanın tutumu eleştirilmişti. Bilge Köyü'ne 5 dakikalık mesafedeki Sultan Köyü Jandarma Karakolu'nun olaya çok geç müdahale etmesi, olay günü '156 Jandarma İmdat' hattının arızalı olması gibi konularda jandarma ağır eleştiriler almıştı.

PETROL HIRSIZLIĞI KATLİAMDA ETKİLİ OLDU

Sultan Karakolu Bölgesi'nde petrol hattına vana takılarak, hırsızlık yapılmasının katliamda etkili olduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Süryani rahip Daniel Savcı'nın kaçırılması da gündem oluşturmuştu İddialara göre, buna karakolda görevli korucular da iştirak etmişti. Tam bu noktada Genelkurmay Başkanlığı'nın Albay M.K'yi görevden alması dikkat çekti. 
 
BİLGİYİ ZAFER ÜSKÜL VERDİ

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Mardin'in Mazıdağı İlçesi Bilge köyünde yaşanan katliama ilişkin soruşturma çerçevesinde, Mardin İl Jandarma Alay Komutanının görevden alındığını açıkladı.

Üskül, bugünkü toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, yeni dönemin ilk buluşmasında ele alınan konular hakkında bilgi verdi.

Komisyonun Ağustos ayında yaptığı toplantıda, başkanlığın bazı olaylarla ilgili araştırma yapmasının istendiğini belirten Üskül, bu araştırmalarla ilgili komisyon üyelerini bilgilendirdiğini kaydetti.

Zafer Üskül, Güler Zere'nin durumuyla ilgili bilgi almak için, 7 Ağustos'ta Zere'nin tedavi gördüğü hastanede yaptığı incelemeler hakkında komisyona bilgi verdiğini bildirdi. Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili bilgi almak için 11 Ağustosta İstanbul Emniyet Müdürü ile yaptığı görüşme hakkında da komisyon üyelerini bilgilendirdiğini ifade eden Üskül, 21 Ağustos tarihinde ise Pozantı Çocuk Islahevinde işlenen cinayet hakkındaki incelemesini de komisyon üyelerinin bilgisine sunduğunu belirtti.

-GÜLER ZERE'NİN DURUMU-

Zere'nin ameliyatıyla ilgili bilgilerin Adli Tıp Kurumunda olduğunu dile getiren Üskül, ''5 Kasımda Adli Tıp 3. İhtisas Komisyonu toplanacak ve bu konuda bir karar verecek. Eğer orada Cumhurbaşkanının bu hükümlüyü affetmesi olanağını yaratacak bir karar çıkmaz ise muhtemelen konu itiraz üzerine Genel Kurula gelecek ve orada görüşülecek'' dedi.

Üskül, Adli Tıp Genel Kurulunun bugün verdiği önemli bir karar hakkında bilgi verdi. Manisa E Tipi Kapalı Cezaevinde Hükümlü olarak bulunan ve 5. omurdan aşağısı tutmayan bir hastalığa yakalanan Selim Koşapınar'ın affedilmesine esas oluşturacak bir kararın Adli Tıp Kurumu Genel Kurulundan olumlu olarak çıktığını belirten Üskül, ''Orada bazı ilkeler belirlendi. Artık bu ilkeler 3. ihtisas komisyonunu da bağlayıcı ilkeler olarak başka olaylarda dikkate alınacaktır'' diye konuştu.

Komisyonlarının, ağır hasta ve cezaevinde tedavisi mümkün olmayan tutuklu ve hükümlülerin yaşam haklarının dikkate alınarak karar verilmesini istediğini dile getiren Üskül, bu konuda komisyon olarak, Adli Tıp Kurumuna herhangi bir talimat vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

-BİLGE KÖYÜNDEKİ KATLİAM-

Zafer Üskül, Bilge Köyünde yaşanan katliamın ardından oluşturulan alt komisyonun olay yerinde inceleme yaptığını ve jandarma hakkında idari soruşturma yapılması gerektiğini raporunda belirttiğini kaydetti.

Jandarma Genel Komutanlığının yaptığı soruşturma sonucunda, Mardin İl Jandarma Alay Komutanının görevden alındığı bilgisinin komisyonlarına ulaştığını dile getiren Üskül, ''Böylece alt komisyonun hazırladığı raporun gereğinin yerine getirildiğini gördük'' dedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Üskül, Diyarbakır'da Ceylan Önkol'un ölümünün ardından bir çok iddianın ortaya atıldığını söyledi. Komisyonlarının da bu konuda araştırma yaptığını dile getiren Üskül, takip ettikleri bu olay hakkında ilgili kurumlar hakkında etkin bir soruşturmanın başlatıldığını bildirdi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Zafer Üskül, Bilge Köyündeki katliama ilişkin bir soru üzerine, katliamda, jandarmanın, üstlerini bilgilendirme ve iletişim konusunda ihmalinin varolduğunu tespit ederek, bunun etkili bir şekilde araştırılmasını istediklerini ve yaptırımın uygulandığını gördüklerini söyledi.

Mardin İl Jandarma Alay Komutanının görevden alınmasının komisyonlarına ne zaman iletildiğinin sorulması üzerine Üskül, şöyle konuştu:

''Biz bu bilgileri değişik biçimlerde elde ediyoruz. Bir yandan basından yararlanıyoruz... Ama o haberleri teyit etmek üzere de ilgili kişi ya da kurumlarla görüşmeler yapıyoruz. Bazen telefonla görüşüyoruz bazen de yazışma yapıyoruz. Tabi yazışma zaman alıyor. Bu konuda henüz yazışmalar sonucunda aldığımız bilgi yok, sözlü bilgiler var. Ama yazışmaların ardından da aynı bilgilerin ulaşacağını düşünüyorum. Bunun bilgisi basında da yer aldı, siz de yazdınız.''

Zafer Üskül, ''Mardin İl Jandarma Alay Komutanının görevden alınma bilgisini, basında çıkan haberlere mi dayandırıyorsunuz, yoksa komisyona bu konuyla ilgili bilgi mi geldi?'' sorusuna, ''Biz, insan haklarıyla ilgili olarak, basınımızı çok dikkatli bir biçimde izliyoruz. Basınımızda çıkan haberleri ciddiye alıyoruz. Alt komisyonlar kurup inceleme yapıyoruz ama basından aldığımız bilgilerle de yetinmiyoruz. Anında yetkililerden haber almak için girişimde bulunuyoruz'' yanıtını verdi.

-TARTIŞMA YAŞANDI-

Zafer Üskül, ''Silivri'deki davayı izlemek üzere alt komisyon kurulması önerisi olmuştu. Bu, komisyonda tartışma konusu mu oldu?'' sorusu üzerine, komisyon üyesi, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'in, bu konuyu toplantıda dile getirdiğini söyledi. Üskül, şunları kaydetti:

''Komisyonun baştan beri sürdürdüğü sakin, saygılı, düzenli çalışma ortamı bir anda ortadan kalktı. Ben kendisine istediği her an söz verdim ve sözünü hiç kesmedim. Ama ben konuşmaya başladıktan sonra, Malik bey de konuşmaya başladı. Kendisini susturmam mümkün olamadı. Toplantıya 15 dakika ara vermek zorunda kaldım. Toplantıyı yeniden açtığımda bütün üyelerden şunu rica ettim: İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun bütün üyelerin her birinin diğerlerinin kişilik haklarına saygılı olması gerekir. Biz kendi arkadaşlarımızın haklarına saygı duymazsak, başkalarının haklarını nasıl savunabileceğiz. Daha sonra Malik bey salondan ayrıldı, görüşmeler devam etti. Malik bey tekrar toplantıya katıldı ve biz oylamalarımızı bitirmişken ve toplantıyı kapatmışken, (Benim bir önerim vardı, oylamadınız) dedi. Tekrar açtık ve öneriyi oyladık. Önerinin kabul edilebilmesi için gereken, toplantıda bulunan üyelerin salt çoğunluğunun oyu elde edilemedi.

Eğer mahkemeler gizlilik kararı vermemişse, duruşmalar herkese açıktır; milletvekilleri de bu komisyonun üyeleri de duruşmaları izleyebilir. Bağımsız yargı organı bir mahkemenin duruşmasına, komisyonumuzun kuracağı alt komisyonla, orada yaşandığı iddia edilen insan haklarını incelemek üzere gitmenin yargıya müdahale olacağı ve inceleme sonucunda hazırlanacak raporun muhatabının mahkeme olacağı dikkate alındığında, komisyonumuzun, yargı alanına müdahale yasağına aykırı bir işlem yapmış olacağını düşündüğümden, böyle bir şeyin mümkün olamayacağını ifade ettim. Oylama yapıldı ve alt komisyonun kurulması için gerekli çoğunluğa ulaşmadı. Bugüne kadar, yargıya müdahale etmeme konusunda çok titiz davrandık ve bundan sonra da öyle davranacağız. Hiç kimse beni yargıya müdahale edecek bir eylemde, işlemde bulunmaya bu yönde karar aldırmaya mecbur tutamayacaktır.''

Toplantı salonunda bulunan komisyon üyeleri, CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ile Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Üskül'ün bu sözlerine tepki gösterdi.

Üskül, ''Çetin Soysal gidiyor siz de gidin'' demesi üzerine Özdemir, ''Siz de gelin, Silivri'ye gelin, buyrun. Oradaki hak ihlallerini görün'' diye konuştu.

Zafer Üskül, bir gazetecinin, ''Demoktik açılım adımları çerçevesinde ülkeye gelen bazı PKK'lıların Meclise gelmeleri sözkonusu olabilecek'' sözleri üzerine, bu konuyu komisyon toplantısında ele almadıklarını söyledi.

Bu haber toplam 1856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri