Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zaman eleştirdi

05 Temmuz 2008 / 14:33
Zaman Gazetesi'nden Hüseyin Gülerce, AKP'li Milletvekillerine yönelik "cesur olun" içerikli sert bir yazı kaleme aldı. İşte satırbaşları...

Türkiye Ergenekon gündemiyle sarsılırken Zaman Gazetesi'nden ilginç bir çıkış geldi.

Gazetenin önemli yazarlarından Hüseyin Gülerce dün, "Milletvekilleri, savcılar kadar cesur olmalıdır" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazının satırbaşları şöyle:

* Ortada garip bir durum var. Darbe teşebbüsleriyle ilgili Meclis araştırma önergesine AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri imza vermiyor. Nokta dergisinde yayınlanan "Sarıkız" ve "Ayışığı" kod adlı darbe teşebbüslerini Meclis'e getirmekte olan ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras şaşkın.

* Hadi CHP'yi anladık. Ama MHP ve AK Parti'ye ne oluyor? MHP ki, 12 Eylül darbe döneminde, liderleri, kurucuları, idamla yargılandılar. Dünün darbe mağdurları, bugün neden sessiz kalıyorlar?

*Hele AK Parti'nin tavrını anlamak hiç mümkün değil. Sarıkız ve Ayışığı darbeleri, Ufuk Uras'a karşı mı yapılacaktı? Darbe günlüklerini bütün AK Parti milletvekilleri lütfen okusunlar.

* Meclis'in gücünün farkında olmayanların, kendilerine emanet edilen millet iradesinin hakkını vermeleri asla mümkün olamaz.

* Nihayet cesur savcılar çıkmış ve bu defa devlet içindeki hukuk dışı yapılanmalarla ilgili iddialar, halının altına süpürülmemiş. Susurluk için "fasa fiso" diyen başbakanların kırdığı cesaretleri, bugün de AK Parti yöneticileri, "konjonktür müsait değil" diyerek, geri durarak mı kıracaklar?

* Demokrasinin en büyük düşmanı darbelerdir. Türkiye'de Parlamento; Yunanistan'da, İspanya'da, Güney Kore'de gösterilen cesareti ve duruşu gösteremeyecek midir?

* Milletvekilleri, kendilerinden beklenen cesareti gösteremezse, kime ne demeye hakları var?

* AK Parti, bu konuda üzerine düşeni ve kendinden bekleneni yapmazsa/yapamazsa, demokrasi cephesinin desteğini kaybedecektir.

* Demokrasiyi, bürokratik vesayetten kurtarmak istiyorsak, milletvekilleri, savcıların gösterdiği cesareti göstermelidir. Meclis, bindiği dalı kesmemelidir...
Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri