Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üç kat daha zeka için ilk adım

24.11.2009 01:06
İnsanlar çok kısa sürede mevcut zekalarının tam üç katına ulaşabilecekler. Yöntem ise bir hayli basit!

Tek bir gende yapılan modifikasyonla dünyanın en akıllı sıçanı üretildi. Aynı teknik insanın beyinsel işlevlerini güçlendirmede de kullanılabilir.

Çinli bir çizgi karakter olan Hobbie-J’in adı verilen deney sıçanı, türdaşlarına kıyasla cisimleri üç kat daha uzun süre aklında tutabiliyor ve labirentlerde yolunu daha çabuk buluyor.

Georgia Tıp Okulu’nda sürdürülen çalışmada, henüz embryo aşamasında Hobbie-J’ye belleği kontrol ettiği düşünülen NR2B geninin işlevini artırıcı ilaçlar enjekte edildi. Sıçanın doğumundan sonra belleğinin daha güçlü geliştiği, yolunu daha kolay bulduğu ve cisimleri hatırladığı tespit edildi.

Daily Telegraph gazetesine açıklama yapan deney yöneticisi Dr. Joe Z. Tsien, NR2B geninin bellek performansı üzerinde etkili olduğunun kesin kanıtlandığını, elde edilen bilgilerin bunamaya karşı belleği güçlendirici ilaçlar geliştirilmesinde yararlı olacağını söyledi.

İNSANDA DA DENENEBİLİR

Dr. Tsien 10 yıl kadar önce bir fare türü üzerinde de benzer sonuçlar elde etmişti. Ancak bu son deney, aynı tekniğin farklı memeli türleri üzerinde de aynı sonuçları verdiğini göstermesi açısından önemli.

 
Bu haber toplam 3084 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri