Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sanatçı Çelik Öz'e ifade verdi

02.06.2009 17:11
Sanatçı Çelik'in, Dost Tarikatı lideri olduğu iddia edilen emekli Binbaşı İhsan Güven'in öldürülmesiyle ilgili davada Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz'ün talebi doğrultusunda tanık olarak dinlendi.
Yarın görülecek dava öncesinde bugün adliyeye gelen Çelik, "İhsan Güven tarikat lideri değildir. Ben de tarikat üyesi değilim" dedi. Çelik, "Ergenekon'la ilgili bir şey soruldu mu?" sorularını yanıtsız bıraktı.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Dost tarikatı lideri olduğu iddia edilen İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in öldürülmesine ilişkin davada tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Çelik Erişçi, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Yaklaşık 2 saat adliyede kalan Erişçi, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın görülecek duruşmaya Bakü'deki işlerinden dolayı katılamayacağını ifade eden Çelik, Ergenekon savcılarına gelen imzasız ihbar e-mailiyle ilgili soru sorduklarını belirtti. Çelik, "Biz de o sordukları bilgilere ve sayın hakime cevap verdik. O kadar, başka bir şey yok. Bilgime başvurulması söylendi. O bilgilerin detaylı sorularını sordular. Hatırlayabildiğim, 29 Ekim'de konser vermiştim. Galiba Ankara'da tam hatırlamıyorum. O tip bilgileri sordular. Böyle bir konser vermişsiniz diye" dedi.

Gazetecilerin "İhsan Güven cinayeti ve Hasan Atilla Uğur'la ilgili sorular soruldu mu?" sorusuna Çelik, "Yani özellikle benim çok üstünde durduğum, herkesin çok bilmesini istediğim şey, altını çizerek durduğum şey şu: İhsan Güven, Atatürk ilkelerine bağlı emekli bir binbaşıdır. Benim kendisiyle tanışmamda bu sebepledir. Görüş birliğimiz, dostluğumuz bundan ibarettir. Bunun dışında kamuoyuna yansımış olan her şey çok kesin bir şekilde yanlıştır. İhsan Güven kesin olarak bir tarikat lideri değildir. Benim söylemek istediklerim bunlardı. Zaten altını çizerek benim ifademde başvurduğum şeyler bunlardı. Onun dışında sordukları her şeye zaten benim çok uzağımda olan şeyler olduğunu ve iddiaların, özellikle imzasız ihbar mailinde olan şeylerin hepsinin çok saçma sapan şeyler olduğunu söyledim" karşılığını verdi. Çelik, "İhbar mektubunda ne vardı?" sorusunu ise "Valla ne varsa hepsi saçma sapandı" diye cevapladı.

Çelik, basın mensuplarının "Ergenekon'la ilgili bir şey sordular mı?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

İhsan Güven ve eşi Sibel Güven'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir klasör evrak ve 9 klasör raporu mahkemeye gönderdiği belirtilmişti. Savcı Zekeriya Öz imzası ile mahkemeye yazı yazıldığı ve gönderilen rapor ve yazıda İhsan Güven cinayeti ile ilgili 17 madde sıralandığı ifade edilmişti. Mahkeme, sonuç olarak Ergun Poyraz, Çelik Erişçi, Habib Ümit Sayın ve Ayşe Ersoy'un dinlenilerek cinayetin aydınlığı kavuşturulmasının talep edildiğini kaydederek belirtilen kişilerin mahkeme huzurunda dinlenmesi ve çelişkinin giderilmesi, bu açıdan dosyanın tamamının yeniden değerlendirilmesi gerektiği, akabinde ifadelerin değerlendirilmek üzere savcılığa gönderilmesinin istendiğini tutanağa geçirmişti. Mahkeme de, Savcı Zekeriya Öz'ün talebini kabul ederek, Ergenekon davası sanıklarından Habip Ümit Sayın ve Ergün Poyraz ile Çelik Erişçi ve Ayşe Ersoy'un tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

Bu haber toplam 3914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri