Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zeydi, ayakkabıyı fırlatırken "kesin" öldürüleceğini düşünmüş

20 Aralık 2008 / 13:40
Iraklı gazeteci Bush'a ilk ayakkabıyı atarken korumaların kendisini kesin öldüreceklerini düşünmüş, olmayınca ikinciyi de fırlatmış.
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'ye Başkanı George W. Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar Zeydi'nin ilk ayakkasını fırlattıktan sonra Bush'un korumaları tarafından öldürüleceğini düşünmüş fakat korumaların o sırada tam alarmda olmadıkları için bunun gerçekleşmediğini söylediği bildirildi.

Press TV'nin Zeydi'nin akrabalarına dayanarak bildirdiğine göre, Muntazar Zeydi, Batılı medyanın haber verdiği şekilde Irak Başbakanı Nuri Maliki'ye yazdığı mektubunda Bush'a ayakkabı fırlattığı için özür dilemedi, sadece Maliki'nin kendisinden özür diledi.

Ferdanews'in bildirdiğine göre, Muntazar Zeydi, Bush ile karşılaşırsa yine aynı eylemi yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Aileye yakın bir kaynak, "Büyük Şeytan George Bush'a ayakkabılarını attığı için pişman değil. Çünkü Bush'un kuvvetleri bir çok Iraklı çocuğu öldürdü." dedi.

Zeydi soruşturma hakimine verdiği ifadesinde, eyleminde hedefin Bush olduğunu, Maliki'nin olmadığını, Maliki'yi takdir ettiğini ve saygı duyduğunu belirtti.

Zeydi'nin kardeşi Uday, Batılı medyada çıkan "Muntazar Zeydi Maliki'den Bush'a ayakkabı fırlattığı için özür diledi, eyleminin kötü olduğunu itiraf etti" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Uday Zeydi, "Bu özür gerçek değil. Hükümet bir özür istiyorsa, önce onu serbest bıraksın ki baskı altında kalmadan özür dilelesin." dedi.

Bu arada, soruşturmalara katılan adının açıklanmasını istemeyen Iraklı bir yetkili, Zeydi'nin Maliki'den özür dilediğini ancak eyleminden pişmanlık duymadığını söyledi.

Yetkili, Zeydi'nin hakime yazılı ifadesinde, birinci ayakkabıyı fırlattıktan hemen sonra Bush'un korumaları tarafından hemen öldürüleceğini tahmin ettiğini fakat korumaları o sırada dalgın olduklarının anlaşıldığını söyledi. Zeydi, "Korumalarının o sırada tam alarmda olmadıkları görünüyor. Böylece ikinci ayakkabıyı da fırlatabildim." dedi.
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri